Svētki turpinās!
Gaisā vēl virmoja Ziemassvētku un Jaunā gada noskaņa, kuru vēlējāmies kaut nedaudz paildzināt. Šo prieku mums sagādāja Aleksandrovas pamatskolas skolēni un skolotāji, uzburot pasaku par Ziemassvētku vecīti, zaķu ģimeni, vilku un vārnu, sniegavīru.
Intriga sākās ar pasakas video sižetu, kurā veiksmīgi iekļāvās skolēnu dziesmas, dejas un skolotāju oriģinālā, interesantā spēle, lai visu uzveduma laiku saglabātu intrigu…kas notiks tālāk? Video sižeti mijās ar pasakas notikumiem un priekšnesumiem.
Dagdas vidusskolas 1. – 5. klašu skolēni un klases audzinātāji tik ieinteresēti sekoja visam, brīžiem sastingstot neparedzēto notikumu gaidās, arī ar aplausiem atbalstot katru priekšnesumu.
Dekorācijas, tērpi, dejas un dziesmas, aktiermeistarība…pasaka un vēstījums par draudzību, izpalīdzību, atbalstu un piedošanu visus vienoja.
Sirsnīgs paldies Aleksandrovas pamatskolai par sadarbību vairāku gadu garumā, par skolotāju darbu un spēju sasniegt rezultātu ar skolēniem, kuri spēj un ļoti cenšas sevi parādīt un iepriecināt citus.
Dagdas vidusskolas administrācija
Lekcija bērniem par atstarotāju lietošanu.
Līdz ar to, 12.b klases skolnieces – Anastasija Potapova,
Anastasija Gaveika un Sintija Mizāne - projekta darba ietvaros nolēma izpētīt
atstarotāju lietošanas problēmu, lai gūtu ieskatu un padziļinātu izpratni par
šo tēmu.
Tāpēc 20.decembrī, 1.semestra beigās, pirms ziemas brīvlaika, skolnieces
novadīja izglītojošo lekciju 1.-4.klašu skolēniem par drošību, iezīmējot
atstarotāju nozīmīgumu, rādot iepriekš sagatavoto prezentāciju. Lekcijas laikā
tika pārbaudītas skolēnu zināšanas par atstarotājiem, to darbību un
nepieciešamību, tika izspēlētas dažas spēles, kas pārbauda spēju uzmanīgi
klausīties un uztvert stāstīto, kā arī tika noklausītas jautras dziesmiņas,
kuras piesaistīja bērnu uzmanību, atgādinot par Ceļu satiksmes noteikumiem.
Izglītojošās nodarbības beigās, bērniem tika pasniegti pašizgatavotie
atstarotāji un grāmatzīmes. Atstarotāji tika izgatavoti, izmantojot spilgtas
krāsas un atstarojošo lenti, kas piesaista sākumskolas skolēnu uzmanību. Kā arī
katrs atstarotājs tiek uzskatīts kā piederības zīme Dagdas vidusskolai,
attēlojot to ar burtiem "DV".
Liels paldies skolas administrācijai par lekcijas saplānošanu un
auditorijas sagatavošanu!
Esiet redzami, lietojiet atstarotājus!
12.b klases skolnieces – Anastasija Potapova, Anastasija
Gaveika un Sintija Mizāne
Brisele Ziemassvētku noskaņās.
2024. gada 27. augustā rīkotajā izglītības nozares darbinieku konferencē “Efektīvas, kvalitatīvas un demokrātiskas izglītības organizācija un vadība: skola skolotājiem” 8 Latgales plānošanas reģiona pedagogiem tika dota iespēju apmeklēt Eiropas Parlamentu Briselē, tur iepazīstoties ar Parlamenta darbību un EP deputātu ikdienu, pateicoties Europe Direct Dienvidlatgales centram un Oskaram Zuģickim , kā arī Eiropas Parlaments deputātam Ivaram Ijabam.
Brauciens notika 11.un 12.decembrī. Agrā trešdienas rītā izlidojām uz Briseli un jau pēc dažām stundām iepazināmies ar Eiropas vēstures namu. Laika ierobežojuma dēļ gan guvām tikai ieskatu Vēstures nama piedāvājumā, lai gan tur ir ko skatīt, iepazīt un sadzirdēt.
Nākamais ceļojuma mērķis – Eiropas Parlaments, kur iepazināmies ar deputātu darba kārtību un organizāciju, kā notiek kopējās sēdes, kā darbs komitejās. Notika arī tikšanās ar Ivaru Ijabu, kurš dalījās savā pieredzē deputāta darbā un nokomentēja savu skatījumu dažādos jautājumos.
Ļoti pozitīvas emocijas ir pēc Briseles apskates. Ja paveicas ar līdzīgi domājošu kolēģi, lai gan to redzi pirmo reizi, var apiet ļoti daudzas Briseles vietas - Botāniskais dārzs, katedrāles, karaļa nams, Briseles centrālais parks, muzeju laukums, Briseles lielais laukums, čurājošais puisēns, Svētā Ibēra galerija! Un, protams, vecpilsēta Ziemassvētku noskaņās.
Pirmā Ziemassvētku dāvana ir saņemta! Paldies brauciena organizatoriem par iespēju!
Dagdas vidusskolas skolotāja Anna Krilova
Tautas bumba
18.decembrī Dagdas vidusskolas sporta zālē notika Ziemassvētku tautas bumbas sacensības 5.-8.klasēm. Kopā pieteicās 6 komandas – 5.ab, 6.a, 6.b, 7.a, 7.b, 8.ab.
Par turnīra uzvarētājiem kļuva 8.ab klase.
Sporta skolotāji
Brīdi pirms Ziemassvētkiem
Ziemassvētku laiks katram saistās ar kaut ko citu, vieniem tās ir domas par spīdīgām dāvanām zem eglītes, jautrību un prieku, ar krāšņi izrotātu egli, citiem iespēja pabūt kopā ar ģimeni, ar sev mīļiem un tuviem cilvēkiem.
Ziemassvētku laiks mūsu skolas saimē tradicionāli svinīgā gaisotnē sākas ar Adventes vainadziņa iesvētīšanu un Pirmās svecītes iedegšanu kopā ar Dagdas Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcas priesteri Pāvelu Odiņu un mūsu vismazākajiem 1.-5. klašu skolēniem. Šoreiz Ziemassvētku noskaņu palīdzēja radīt 4. b klases skolēni un sirsnīgais mūsu skolas dziedošo pedagogu sniegums.
Otro svecīti parasti iededzina kāda no skolēnu kuplajām ģimenēm, šoreiz tā bija Ievas un Alda Baldiņu ģimene, kurā aug un mūsu skolā mācās trīs jauki bērni. Otrās svecīte iedegšanā tiek aicināti 6.-9. klašu skolēni. Sestklasnieki skandēja dzeju, dziedāja svētku dziesmas. Iededzot svecīti, siltu un sirsnīgu novēlējumu teica Ieva Baldiņa, lai būtu miers pasaulē, Eiropā, Latvijā, mūsu skolā, ikvienā ģimenē, katra sirdī, laikam tāpēc tik mierīgi un silti iedegās Otrā Adventes svecīte.
Šajā pirmdienā kā ik gadu Trešo Adventes svecīti iededza mūsu divpadsmitie, kuri pavasarī pabeigs skolu un katrs dosies savā dzīvē. Skaisti saposušies un svinīgi noskaņoti mūsu jaunieši iesāka pasākumu ar emocionāliem lasījumiem par cilvēka sūtību un šīs Zemes. Lasījumi mijās ar sirsnīgām dziesmām, kuras visi klātesošie varēja dziedāt līdzi. Arī Trešā svecīte iedegta, tātad solītis tuvāk brīnumam - Ziemassvētkiem.
Ceturto svecīti tradicionāli iededz Dagdas vidusskolas absolventi, šīgada pavasara izlaidumnieki, tikai šoreiz tas izpaliks, jo būs jau sācies brīvlaiks. To darīsim katrs savās mājās, savās ģimenēs.
Sirsnīgus un svinīgus šos pasākumus radīja 4. a, 4. b,6. a, 6. b, 12. a, 12. b skolēni un skolotāji: Marija Andžāne, Velta Augustova, Olga Boboviča, Aina Slesare, dziedošie skolotāji – Rita Vaišļa, Regīna Rutka, Ilze Tukiša, Laura Stankeviča un Aigars Orols.
Ziemassvētki ierodas pašā ziemas vidū ar ziemeļvēju un sniegputeni. Vieniem šie svētki smaržo pēc piparkūkām, kādam tā ir sajūta, kad pēc ilgiem meklējumiem beidzot ir atrasta tā īstā un vienīgā svētku egle, kad sāk snigt lēns, pūkains balts sniegs, baznīcas apmeklējums kopā ar ģimeni.
Katram būtu jābūt kādam mazumiņam, kas liek justies savādāk kā citas dienas. Vienmēr ir kāds ceļš, kas aizved uz cilvēka sirdi. Šis ir tas laiks, kad pateikt sev tuvākajiem, kāpēc tie ir svarīgi, vēlēt to labāko un ticēt. Ticēt ne vien tam, ko pats vēlas, bet arī citiem, jo atbalsts vajadzīgs ir katram.
Irēna Maļkeviča,
Dagdas vidusskolas direktores vietniece audzināšanas jomā
Eiropas Medus brokastis
Lido, bet nav sniegpārsla.
Ir spārni, bet nav putns.
Ir čakla, bet nav skudra.
Uzminējāt! Tā ir bite.
Pateicoties projektam Eiropas Medus brokastis, 9.decembrī Dagdas vidusskolas skolēniem bija iespēja uzzināt par bitēm un viņu dzīvi.
Skolā ciemojās biteniece A.Krumpāne ar savu mazmeitiņu. Viņa sniedza informāciju par medus nozīmi cilvēka veselības uzturēšanā. Skolēni apskatīja bitenieka apģērbu un inventāru, atpazina kultūraugus, uzzināja par medus daudzveidību (krāsu, garšu, smaržu).
Klātesošajiem bija iespēja atbildēt uz jautājumiem un saņemt pārsteiguma balviņas. Nodarbības noslēgumā bērni našķojās ar medus maizītēm, saņēma grāmatzīmes ar uzdevumiem.
Paldies par interesanto, pamācošo nodarbību!
Sākumskolas MK
Krāslavas novada telpu futbols
10.decembrī Krāslavas Varavīksnes vidusskolā notika skolēnu sacensības telpu futbolā B vecuma grupā.
Tā kā B vecuma grupā bija tikai 2 komandas un A grupā 1 komanda, visi spēlēja savā starpā.
Dagdas vidusskolas komanda ieguva 3.vietu (Markuss Magons, Artūrs Nagļa, Armands Strautiņš, Aleksis Ozoliņš, Arnis Dimpers, Emīls Plesņa, Dmitrijs Gributs, Niķita Mihailovskis)
Sporta skolotājs Harolds Kavinskis
Telpisku miniatūru māksla
3. un 4.decembrī mūsu 1.-4.klašu skolēni “Skolas somas” ietvaros darbojās ar Janu un Oto no Small Stuff.
Nodarbības veido trīs daļas, kuru laikā skolēni uzzināja to, kas ir telpiska miniatūra, kādi ir miniatūru veidi, kā aizsākās miniatūru māksla pasaulē un kādās profesijās izmanto miniatūras. Tāpat bija iespēja apskatīt leļļu māju miniatūru piemērus, apspriest to izgatavošanā izmantojamos materiālus un prasmes. Kā arī līdzdarboties miniatūru izstrādes procesā, balstoties iepriekš dzirdētajā un iepazītajos izstādes piemēros.
Telpisku miniatūru māksla ir pazīstama pasaulē jau izsenis dažādās tās izpausmēs un veidos. Miniatūras var redzēt animācijas un mākslas filmās, arhitektūrā, muzejos, scenogrāfijā un citur. Neviens mākslas veids neaptver tik plašu materiālu lietojumu. Miniatūras ir lielisks veids, kā sniegt izpratni par materiāliem, attīstot radošumu, kā arī veicināt izpratni par bezatkritumu domāšanu.
Nodarbības beigās katrs skolēns varēja paņemt līdzi pašu izgatavotu miniatūru skapīti. 1.b klase meitenes ar prieku atzina, ka būs, kur ievietot auskariņus.
Nodarbības vadītāji Jana un Oto uzslavēja mūsu skolēnus, ka tie bija pacietīgi, vērīgi un darbīgi.
Paldies ciemiņiem par pozitīvo, labvēlīgo gaisotni!
Irēna Maļkeviča,
direktores vietniece audzināšanas jomā
Sarkanās mājas noslēpums
28.novembrī 6.a un 6.b klases skolēni devās uz Daugavpils teātra izrādi “Sarkanās mājas noslēpumi”.
Izrādes pamatā ir Andras Manfeldes grāmata bērniem “Vai mamma mājās?”, kura 2024. gadā tika nominēta Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā “Labākais literatūras autordarbs bērniem”.
Sižetā - vasarā mamma, tētis, opis, māsas Annī un Aurēlija un divi kaķi ievācās sarkanā mājā, kurā noslēpumainos apstākļos viss pazūd. Ne tikai zeķes, skrūves un burtnīcas. Kādu dienu pazūd pat mamma! Bet kurš atradīs mammu, ja mamma ir tā, kas visu vienmēr atrod? Izmeklētājs – japānis steidz ģimenei palīgā un lūdz stāstīt visu no paša sākuma.
Izzinošā, ar humoru un mūsdienu tehnoloģijām caurvītā izrāde liek domāt par attiecībām un vērtībām ģimenē. Arī skolēni secināja, ka jābūt pašiem līdzatbildīgiem par mājsaimniecības darbiem, pateicīgiem vecākiem par rūpēm un gādību. Apsolīja, atgriežoties mājās, samīļot mammu.
6.a un 6.b klases audzinātājas Alla Dzalbe un Diāna Kiseļova
Dagdas vidusskolas aktīvie jaunieši
Skolā jau ilgus gadus darbojas skolēnu pašpārvalde, tā ir jauniešu grupa, kurā iesaistās skolas aktīvie un idejām radošie mūsu 8.-12. klašu skolēni, kuriem ir svarīgi būt līdzatbildīgiem savas skolas dzīves veidošanā un uzlabošanā.
Pašpārvaldes mērķis ir panākt izglītojamo un skolas administrācijas interešu saskaņošanu un izglītojamo aktīvu iesaistīšanos audzināšanas darbā, mācību procesā un sabiedrisko ārpusstundu aktivitāšu organizēšanā, pilnveidojot savas prasmes, zināšanas un attieksmes.
Darbojoties skolēnu pašpārvaldē, Dagdas vidusskolas jauniešiem ir iespēja atklāt sevī līderi, attīstot 21. gadsimtā svarīgās kompetences – pašizziņu, pašvadību, mācīšanos mācīties, sadarbību, kritisko domāšanu un problēmu risināšanu, līdzdalību, jaunradi, pašiniciatīvu, uzņēmējspēju, digitālo un mediju pratību. Jaunieši iegūst savam karjeras ceļam vērtīgu pieredzi, apgūstot laika plānošanu, risinot dažādus jautājumus, pieņemot svarīgus lēmumus, izstrādājot un organizējot dažādus projektus un pasākumus, pilnveidojot savas komunikācijas un saskarsmes prasmes, uzstājoties publiski, sadarbojoties komandā, radoši un elastīgi domājot.
Aktīva rosība skolā sākas ar septembri, kad jāuzņem savā komandā “jauniņie”, ir jāsaplāno darbs, jāievēlē prezidents, jāveido komanda un jāsāk gatavot pirmo pasākumu – Skolotāju dienu.
Jauniešu radošums izpaudās arī šogad, mums, pedagogiem, šoreiz vajadzēja iejusties skolēnu lomā un apmeklēt daudzveidīgas interešu izglītības pulciņu nodarbības. Tās aizritēja jautri un interesanti. Toties mūsu lomā iejutās un stundas vadīja vecāko klašu skolēni, kuri bija nopietni un atbildīgi gatavojušies darbam - atbilstoši uzvilkuši lietišķus tērpus. Noslēgumā ziedu pušķi, neliels koncertiņš un gandarījums, un prieks, ka jaunieši spēj organizēties un sagādāt svētkus saviem skolotājiem.
Esam priecīgi par skolēnu pašpārvaldes rosinātā un oktobrī pabeigtā ilglaicīgā projekta “Ripo” realizāciju, tā ir velosipēdu novietne skolas pagalmā, kura rudens mēnešos katru dienu bija ļoti piepildīta.
Oktobra beigās mūsu talantīgie jaunieši, sadarbojoties ar Krāslavas ģimnāzijas skolēnu pašpārvaldi, ar savu dalību atbalstīja viņu projekta “Talantu šovs” realizāciju. Tajā uzstājās mūsu talantīgie skolēni – Adriana, Veronika, Anna un Marks ar deju priekšnesumiem un Linards nodziedāja pašsacerētu dziesmu ģitāras pavadījumā.
Novembris ir patriotiskiem notikumiem bagāts. Dagdas vidusskolā izveidojusies tradīcija par godu Lāčplēša dienai rīkot pasākumu 8.- 12.kl. zēniem “Skolas Stiprinieks”. Pašpārvaldes komanda izstrādā scenāriju, nozīmē vadītājus, domā uzdevumus, sarunā žūriju, veido diplomus, pateicības, gādā par balvām. Šis pasākums ir iecienīts un plaši apmeklēts, jo atbalstītāji ir visi klasesbiedri, kuri uzmundrina ar vārdiem un plakātiem, tur īkšķus par savu klases izvirzīto pārstāvi. Mums ir stipri un atjautīgi puiši, tie bija Lauris, Alekss, Ainārs, Arnis, Aleksejs, Nikita, Kirils un Raitis. Šogad titulu “Dagdas vidusskolas Stiprinieks 2024” ieguva 9.a klases sportiskais un izturīgais puisis Arnis Dimpers.
Jau daudzus gadus novembrī skolā notiek skanīgs pasākums - “sadziedāšanās”, kad skolēni pulcējas svinību zālē un dzied karaoke tautasdziesmas vai populāras latviešu dziesmas, arī šo pasākumu organizē un vada skolēnu pašpārvalde.
Izcils organizators un ideju ģenerators ir Raivis Bartušs no 11.a klases, kurš pagājušajā gadā skolā ieviesa sportisku aktivitāti Tenisa turnīru 4.-12.kl. Arī šogad tas aizritēja novembra beigās. Šis skolēnu pašpārvaldes rīkotais pasākums gūst lielu atsaucību un noteikti būs kā skolas tradīcija. Priecē, ka skolēni izvēlas aktīvu brīvā laika pavadīšanu skolā, mazāk tērējot laiku viedierīcēm.
Interesants jaunums skolā ir ieviests šogad, kad pasākuma laikā un tam beidzoties, aktīvie jaunieši intervē, uzdod jautājumus, uzklausa viedokli par notikušo, tad izveido videofilmiņu, kas ir atgriezeniskā saite pasākuma rīkotājiem un apmeklētājiem. Tā tiek demonstrēta skolas TV.
Mūsu skolēnu pašpārvaldes dalībnieki komandā vai pa vienam aktīvi piedalās dažādos pasākumos, kuros notiek apmācības vai interesantas tikšanās, kas palīdz jauniešiem iegūt savam karjeras ceļam vērtīgu pieredzi, prasmi pilnveidot, padarīt interesantāku skolas dzīvi.
Arī nesen, 29. novembrī, Latgales plānošanas reģiona paspārnē esošais Europe Direct Dienvidlatgale centrs, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Eiropas Parlamenta birojs un Preiļu novada pašvaldība rīkoja “Demokrātijas festivālu jauniešiem”. Festivālā piedalījās Dagdas vidusskolas skolēnu pašpārvaldes pārstāvji un 12. klašu skolēni.
Demokrātijas festivāla saturs bija sasaistīts ar ES vērtībām (cilvēka cieņa, demokrātija, brīvība, līdztiesība, tiesiskums, cilvēktiesības u.c.).
Pasākuma sākumā uzrunu teica Zane Petre, EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja, Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns, ievadvārdus teica Žanete Ozoliņa, politoloģe, LU Politikas zinātnes nodaļas profesore .
Jaunieši tika iepazīstināti ar vērtībām, kuras ir uzskaitītas ES pamattiesību hartā. Ž. Ozoliņa uzsvēra: ,,Vērtības nosaka ceļu, pa kuru ejam un iesim, ja vērtības nav atskaites punkts mūsu ceļa kartē, tad nav garantijas, ka nonāksim līdz mērķim.”
Tad izveidotajās vērtību stacijās zinošu ekspertu vadībā jaunieši veica dažādus praktiskus uzdevumus.
Vēl šogad, tiek plānots un domāts par skolas Jaungada balli un labdarību. Apsveicama skolēnu pašpārvaldes rosināta ideja – iestudēt nelielu priekšnesumu, sagādāt Ziemsvētku dāvanas un doties ciemos pie Aleksandrovas pamatskolas skolēniem.
Ideju un ieceru jauniešiem ir daudz un esmu pārliecināta, ka tās tiks realizētas, jo Dagdas vidusskolas skolēnu pašpārvaldē darbojas kolosāli jaunieši! Tie ir Evelīna, Solvita, Milana, Anastasija, Katrīna, Undīne, Raitis, Anastasija, Sintija, Jolanta, Agnese, Adriana, Sandra, Santa, Raitis un mūsu prezidents Linards!
Dagdas vidusskolas skolēnu pašpārvaldes koordinatore,
direktores vietniece audzināšanas jomā
Irēna Maļkeviča
Lielisks veids, kā pavadīt brīvo laiku.
No 25. līdz 27. novembrim Dagdas vidusskolas aktu zālē notika galda tenisa turnīrs.
Turnīrā kopumā piedalījās 57 dalībnieki - 17 meitenes un 40 zēni. Piedalīties varēja jebkurš 4.-12. klases gribētājs.
Sacensības notika 4.-6. , 7.-9. un 10.-12. klašu grupās, meiteņu un zēnu kategorijā.
Vietu sadalījums:
4.-6. klašu meiteņu grupā:
1. Sofija Spiridonova 5.a
2. Lana Vjatere 6.b
3. Sabīne Plesņa 4.a
4.-6. klašu zēnu grupā:
1. Lauris Jermaks 5.b
2. Nikita Koļesņiks 6.b
3. Artūrs Nagļa 5.a
7.-9. klašu meiteņu grupā:
1. Sandra Dimpere 9.a
2. Milana Poļaka 9.b
3. Madara Koļča 7.a
7.-9. klašu zēnu grupā:
1. Arnis Dimpers 9.a
2. Lauris Borovkovs 8.a
3. Maksims Stepiņš 9.b
10.-12. klašu meiteņu grupā:
1. Katrīna Kuzņecova 11.a
2. Natālija Ivanova 11.a
3. Samanta Vrubļevska 11.a
10.-12. klašu zēnu grupā:
1. Raivis Bartušs 11.a
2. Everts Kārlis Dārznieks 10.a
3. Dmitrijs Gributs 8.b
Dažas tiesnešu un spēlētāju atsauksmes:
1. “Viss bija lieliski, vienīgais, gribētos, lai turnīrs notiktu sporta zālē, kur tas būtu ērtāk un patīkamāk!”
2. “Bija forši. Man patika.”
3. “Dagdas vidusskolas galda tenisa turnīrs bija lieliska iespēja pārbaudīt savas spējas šajā sporta veidā, sacenšoties ar skolas labākajiem galda tenisistiem.”
4. “Dagdas vidusskolas galda tenisa turnīrs bija aizraujošs un jauki organizēts pasākums. Spēļu atmosfēra bija draudzīga, bet cīņas laukumā – spraiga un dinamiska. Īpaši izcēlās dažādu spēlētāju līmeņi, kas padarīja turnīru interesantu gan iesācējiem, gan pieredzējušiem spēlētājiem! Man pašai turnīrs bija lieliska iespēja pārbaudīt savas prasmes. Paldies Raivim par kvalitatīvu darbu – šāds pasākums noteikti veicina sportisko garu un vienotību skolā! Ar nepacietību gaidu nākamo turnīru!”
Kopumā galda teniss skolā ir kļuvis par aizraujošu veidu, kā aktīvi pavadīt laiku kopā ar draugiem un skolasbiedriem, bez viedierīcēm. Tā ir gan interesanta iespēja pavadīt brīvo laiku, gan attīstīt prasmes. Iespēja vairāk socializēties ar citu klašu skolēniem.
Priecē tas, ka mūsu pašu organizētie tenisa turnīri gūst lielu atsaucību skolēnu vidū un nu jau kļuvuši par mūsu skolas tradīciju.
Paldies skolas administrācijai par atbalstu un sagādātajām balvām!
Dagdas vidusskolas 11.a klases skolnieks
Raivis Bartušs
Mana Latvija ir gaiļbiksītēm pilnas pļavas, zilo vizbulīšu krāsa un milzīgi gubu mākoņi. Mana Latvija ir brūnās gotiņas, kas rāmi ganās, bizbizmārītes uz plaukstas un pirmie cīrulīši. Mana Latvija ir bērzu birzītes un pelašķu tēja. Mana Latvija ir ceļmallapa uz sasistā ceļgala un pīlādžogu krelles. Mana Latvija smaržo pēc vīgriezēm, jasmīniem un ievām. Mana Latvija ir smilšainie lauku ceļi un pastkastīte ceļmalā. Mana Latvija ir pieneņu vainags un uz smilgas uzvērtas meža zemenītes. Mana Latvija esmu es, lai kur arī es būtu.
Novembrī mēs svinam vienu no vissvarīgākajiem mūsu tautas un valsts svētkiem — Latvijas Republikas proklamēšanas dienu. Novembris ir mēnesis, kas iededz sirdī īpašu lepnumu un cieņu par mūsu vēsturi, par tiem, kuri cīnījās par mūsu brīvību.
Dzimšanas diena, jo īpaši valstij, ir reize, kurā parasti atceramies paši sevi, savu valsti. Atceramies, kā auga mūsu valsts. Atceramies, kā latviešu tauta ir cīnījusies, lai izdzīvotu un šodien varētu svinēt šo dzimšanas dienu.
Latvija nav tikai vieta kartē; tā ir mūsu mājas, mūsu vecāki, draugi, kaimiņi, mūsu tradīcijas un mūsu kopīgās vērtības. Šī diena mums atgādina, cik svarīgi ir cienīt un aizsargāt mūsu valodu, kultūru un zemi, kurā dzīvojam.
Valsts nav tikai vārds vai teritorija. Valsts ir cilvēki, katrs un ikviens, kas to mīl un uzskata par savu. Valsts ir tauta. Katrs cilvēks ir viena šūniņa, viens atomiņš no savas valsts, un visi kopā tie ir viens veselums. Pats galvenais, kas vajadzīgs, lai jebkura valsts, jebkura tauta varētu pastāvēt, ir vienotība.
Dagdas vidusskolā visi novembra pasākumi tika rīkoti, lai skolas saime atcerētos mūsu valsts vēsturi, būtu vienoti, saprastu, ka mēs katrs esam daļiņa no Latvijas, lepotos ar sava novada ļaudīm, domātu par savu devumu valstij.
Pasākumi mijās cits pēc cita.
Valsts robežsardzes 105.gadadienas ietvaros 5.novembrī Valsts robežsardzes koledža pirmo reizi organizēja tiešsaistes erudīcijas spēli jaunajiem valsts aizsargiem – 9. – 12. klašu skolēniem. Prāta un veiklības spēlē piedalījās 47 komandas, proti, vairāk kā 200 dalībnieki no Latvijas izglītības iestādēm. Spēles laikā komandas atbildēja uz 50 jautājumiem par robežsardzi, tās vēsturi, Latviju un Eiropas Savienību. Erudīcijas spēlē piedalījās arī vairākas Dagdas vidusskolas komandas. 12.a klases komanda ieguva 4.vietu, 12.b klases komanda – 8.vietu. Prāta spēle veicināja patriotismu, stiprināja valstiskuma apziņu jauniešu vidū, kā arī rosināja jauniešus savu turpmāko izglītību saistīt ar robežsardzi.
11. novembra rītā notika svecīšu iedegšana pie skolas, pasākums ,,Skolas stiprinieks”, bet vakarā piedalījāmies Kultūras centra rīkotajā lāpu gājienā Dagdas pilsētā.
Skolas somas ietvaros 1. – 6. klašu skolēni klausījās, dziedāja un iesaistījās dažādās aktivitātēs koncertlekcijā “Veltījums Lāčplēsim”. Talantīgie mūziķi Ivo Grīsniņš-Grīslis un Kārlis Mangulsons ļāva bērniem iepazīt Latvijas vēstures varoņus – latviešu strēlniekus, godinot mūsdienu varoņus, kuri sargā mūsu valsti, kā arī tos, kuri nes Latvijas vārdu pasaulē.
15. novembrī skolā izskanēja divi emocionāli un skaisti skolēnu sagatavoti koncerti par godu Latvijas Republikas Proklamēšanas gadadienai. Tradicionāli mūsu skolā 5. klases ir atbildīgas par koncertu 1.-5. klašu skolēniem, bet 10. klases 6.-12. klašu skolēniem. Koncertos tika kopīgi dziedāta valsts himna. Skatītājus priecēja 1.-5. klašu kora un vidusskolas jauktā kora “Narūta” skanīgās balsis, deju kolektīvu “Ritenītis” un “Avotiņš” raitais deju solis. Īpašu pārsteigumu sagādāja dziesma latgaliešu valodā “Četri bārni” vokālā ansambļa “Rasas pilieni” izpildījumā, kā arī “Dzelzsgriezējs” vokāli instrumentālā ansambļa izpildījumā. Pasākuma laikā tika pasniegtas atzinības skolēniem, tehniskajiem darbiniekiem un skolotājiem. Koncerta noslēgumā skolas direktore novēlēja visiem skaistus svētkus.
Svarīga rudens laika kopā sanākšanas tradīcija ir vakarēšana, kad senāk tika stāstīti stāsti, teikas, pasakas, pārstāstīti aktuālākie notikumi. Lai stāstīšanas tradīcija nemazinātos arī jaunajā paaudzē, lai mēs koptu savu dzimto latgaliešu valodu, izjustu pasakas plūdumu, kā arī uzzinātu ko jaunu, tiek rīkots stāstnieku konkurss “Teci, teci, valodiņa”. Dagdas vidusskolas pulciņa ,,Tradīciju skola” dalībnieki guva pirmo pieredzi stāstnieku konkursā Krāslavā. Esam priecīgi un lepni, ka mūsu zēniem Kurtam, Kristianam, Aleksandram un Jurim latgaliešu valoda “tecēja” itin raiti, jo mājup atbraucām ar atzinību, diplomiem un iespēju Kristianam pārstāvēt Krāslavas novadu konkursa pusfinālā Līvānos.
Jau sesto gadu vecāko klašu skolēniem turpinās tikšanās sarunu cikls ”Munys saknis dzan atzolus Latgalys zemē”. Skolā viesojās enerģiskā zirgu sētas “Klajumi” saimniece Ilze Stabulniece. Sarunu ar jauniešiem viņa uzsāka, iepazīstoties ar viņu vērtībām, vēlmēm un karjeru, veikli izmantojot IT tehnoloģijas.
Ilze ar savu sirsnīgo stāstījumu par savu dzīvi, darbu, vaļaspriekiem, biznesu un bezgalīgo mīlestību pret zirgiem aizrāva klausītājus. “Šodien, lai stiprinātu robežas, mēs būvējam žogus, bet Ulmaņlaikos tie bija cilvēki, kuri dzīvoja un strādāja pierobežā”- tā stāsta Ilze. Viņas saimniecība “ Klajumi” atrodas pašā austrumu pierobežā, strādājot, attīstot savu saimniecību, ar pārliecību varam teikt, ka viņi stiprina valsts robežu, uztur dzīvu šo Latvijas nostūri. Ilzes lielākās vērtības ir saime, zirgi, zeme un Latvija. Skolēni ieklausījās viņas teiktajā, ka dzīvē ir liela veiksme, ja vaļasprieks sakrīt ar pamatnodarbošanos, darbu vai biznesu. Tad arī idejas un sapņi nebeidzas. Ilzei to ir daudz, un neizsīkstoši no viņas strāvo pozitīvisms, enerģija, optimisms, prieks par dzīvi!
Novēlam visiem, lai Latvijas sarkanbaltsarkanais karogs mūsu sirdīs vienmēr plīvo ar lepnumu, vienotību un mīlestību!
Dagdas vidusskolas administrācija
Veiklo stafetes
28.novembrī Krāslavas sporta skolā notika novada veiklās stafetes D grupā.
Dagdas vidusskolas komanda ieguva 3.vietu (Makuss Magons, Artūrs Nagļa, Lauris Jermaks, Raivis Platacis, Mārtiņš Kavuns, Juris Pauliņš, Lolita Lipšāne, Anete Utkina, Linda Bondareva, Ženija Čapkeviča, Amanda Šveda, Agnese Mileika)
Dagdas vidusskolas komanda 2.komanda ieguva 4.vietu (Angelina Ļolāne, Dace Platace, Alise Muižniece, Līga Andžāne, Ananstasija Bartuša, Timurs Rudskojs, Roberts Stankevičs, Reinis Stikuts, Artis Pudniks, Artūrs Cielava, Kitija Artimoviča)
Sporta skolotājs Harolds Kavinskis
Marko Rotko muzejs Daugavpilī.
Vai Jūs protat uzzīmēt savas jūtas un emocijas? Tādā gadījumā, jums noteikti jāapmeklē Marko Rotko muzejs Daugavpilī.
2024.gada 8.novembrī devīto klašu skolēni devas uz Daugavpili, kur apmeklēja Marka Rotko muzeju. Slavenais mākslinieks dzimis Latvijā un ir pazīstams pasaulē ar savu ekspresīvo stilu gleznošanā. Skolēniem tika piedāvāta unikālā iespēja iesaistīties izzinošā un interaktīvā nodarbībā programmas ‘’Latvijas Skolas soma“ ietvaros.
Vadītāja sadalīja skolēnus piecās grupās, katrai grupai bija iedota darba lapa, kuru vajadzēja aizpildīt, pildot daudzveidīgas aktivitātes piecās īsās nodarbībās.
Bija ļoti interesanti uzzināt par Marko Rotko īsto vārdu un uzvārdu, viņa ģimeni. Skolēni strādāja ar interaktīvo tāfeli un aizpildīja krustvārdu mīklu. Lasot Rotko stāstu dzīves laika līnijā, skolēni uzzināja par mākslinieka daiļradi un personīgo dzīvi. Apskatot Marka Rotko reprodukcijas muzeja izstādē, skolēni aprakstīja savas emocijas un domas par gleznām, tās viņi varēja salīdzināt ar MI aprakstiem. Jāsaka, ka dažiem skolēniem domas un emocijas no gleznu iespaidiem bija ļoti līdzīgas mākslīga intelekta aprakstam. Izstāžu zālē skolēni pētīja Marko Rotko oriģināldarbus, kopā ar vadītāju iesaistījās diskusijā par mākslinieka atspoguļotām emocijām, izvelētajām krāsām, gleznu nosaukumiem.
Skolēni skatījās īsu filmu par mākslinieka dzīvi un zīmēja Rotko portretu, kādu viņi iztēlojas šo cilvēku.
Nodarbības noslēgumā skolēni tika aicināti piedalīties radošā darbnīcā, kur tika iesaistīti savas gleznas veidošanā, izmantojot Marka Rotko mākslas tehniku.
Nemanāmi pagāja divas stundas muzejā. Pateicāmies muzeja darbiniekiem par interaktīviem uzdevumiem, labu nodarbības organizāciju. Skolēni uzzināja atraktīvā veidā par mākslinieka dzīvi, daiļradi, pilnveidoja savas prasmes lasīšanā, zīmēšanā, aktualizēja zināšanas par vizuālo mākslu un vēsturi, attīstīja kritisko domāšanu un radošās prasmes.
Iesakām apmeklēt šo nodarbību arī citiem skolēniem, īpaši tiem, kam ir interese par mākslu, vēsturi, māksliniekiem, tiem, kam ir vēlme izjust kaut ko inovatīvo. Marko Rotko muzejs piedāvā arī citās interesantas aktivitātēs dažāda vecuma skolēniem.
9.A un 9.B klašu audzinātājas Ināra Krauliša un Snežana Smirnova
Žetons - piederība savai skolai
1.novembrī Dagdas vidusskolā notika Žetonu vakars – īpašs notikums 12. klašu skolēnu dzīvēs. Jau gadu desmitiem katru mācību gadu ir svētki ar ierastām tradīcijām: abiturientu žetonu saņemšanu, spēka vārdiem eksāmenos un tradicionālo klases priekšnesumu. Prieks par izieto ceļu, bet skumjas un atbildība, ka ar katru dienu tuvojamies eksāmeniem un izlaidumam. Kopumā šis pasākums klases biedrus tuvina vēl vairāk.
Pasākuma emocionālākais mirklis allaž ir tas, kad skolēni saņem īpašo savas skolas simbolu –žetonu, kas vienmēr atsauks atmiņā Dagdas vidusskolā pavadītos skolas gadus un mudinās atkal visus satikties Absolventu vakarā. Simbolisko dāvanu - žetonu saņēma arī 12.a klases audzinātāja Aina Slesare un 12.b klases audzinātāja Ināra Galilejeva.
Pasākuma gaisotne bija lieliska un valdīja vienotības gars. Paldies 11.a klases skolēniem un klases audzinātājai Ausmai Grizānei par ieguldīto darbu – imidžs, idejas, prezentācijas, konkurss, apsveikumi un novēlējumi. Koncerts. Laimīgi un pārsteigti bijām ne tikai mēs, divpadsmitie, bet arī skatītāji.
Paldies visiem, kas bija šajā vakarā kopā ar mums.
Lai mums viss izdodas!
12.kl. jaunieši un audzinātājas Aina un Ināra
Zināmais nezināmajā, nezināmais zināmajā
“Latvijas Skolas somas” ietvaros ir laba iespēja apmeklēt izglītojošas un aizraujošas vietas, kur var jautri un ar jēgu pavadīt laiku kopā ar klasesbiedriem un skolotājiem. 4.oktobrī 12.a un 12.b klases skolēni izmantoja šo iespēju, lai dotos ceļojumā uz Minhauzena muzeju un Bīriņu pili.
Neliels ieskats zināmajā un nezināmajā.
Barons Minhauzens ir tipisks 18. gs. muižnieku pārstāvis, kura galvenā nodarbošanās un izpausmes veids bija karš un medības. 1744. gada 2. janvārī kirasieru leitnants Hieronīms Kārlis Frīdrihs fon Minhauzens ir salaulājies ar tiesneša barona fon Duntena meitu Jakobīni. Laulībā viņi nodzīvoja 46 gadus. Skaistākie un neaizmirstamākie dzīves mirkļi ir bijuši tieši Duntē.
2005. gada 32. maijā barons Minhauzens ir atgriezies Duntes muižā – muzejā, savā sapņu zemē Ulubelē.
Mēs devāmies izbaudīt Minhauzena meža taku, kas ir garākā apses koka taka Eiropā un piemērota izturīgajiem un zinātkārajiem. Tas bija 2,5 km garš piedzīvojums turp un atpakaļ, satiekot daudzās koka skulptūrās iedzīvinātos stāstu varoņus, līdz nonācām Vidzemes pludmales baltajās smiltīs.
Ceļu turpinājām uz Bīriņiem. Bīriņu pils parka teritorijā ir neskaitāmi dabas un cilvēku radīti unikāli pieminekļi. Bīriņu pils ēka attiecināma uz neogotiku, Bīriņu muižas ūdenstornis ir Baltijā vienīgais muižas centra ūdenstornis ar atjaunotu, vēl joprojām darbojošos vēja rotoru, stallis, kur mīt ne tikai zirgi un ponijs, bet arī trušu saime.
Pateicoties šim projektam, skolēniem ir iespēja mācīties ne tikai skolas solā. Divpadsmitie guva labus iespaidus un zināšanas vēsturē un kultūrā. Katram ir nepieciešamas iemaņas fantazēt, lai nezaudētu sevi, savas vēlmes un sapņus. Zināt, izzināt un uzzināt…
12.ab klašu audzinātājas Aina Slesare, Ināra Galilejeva