Ekskursija uz Ludzu
Mācību gada noslēgumā skolēni tradicionāli dodas ekskursijās. 3.a un 3.b klases devās braucienā uz Ludzu, vecāko Latvijas pilsētu.
Pilsētā apmeklējām Ludzas novadpētniecības muzeju un Amatnieku centru.
Ludzas novadpētniecības muzejs ir vieta, kur iepazīt un sajust Ludzas novada vēstures elpu. Interesanta ir brīvdabas nodaļa, kas ļauj gūt priekštatu par iepriekšējo gadsimtu ēkām un sadzīvi Latgales laukos. Muzeja telpās ir apskatāma arī dabas ekspozīcija, tiek piedāvāta nodarbība par Latvijas putniem.
Mūsu skolēnus muzejā sagaidīja Meža māte, kura bērnus iesaistīja kustību rotaļās, stāstīja par Latvijā sastopamiem putniem, uzdeva jautājumus par dabu.
Amatnieku centra darbinieces skolēnus sagaidīja tautastērpos, uzrunājot latgaliski. Par latgaļu vēsturi skolēni klausījās interesantu stāstījumu, atbildot uz jautājumiem, aplūkojot zīmējumus, senos darbarīkus, izmēģinot aušanas prasmi. Bērni radoši izpaudās darbojoties keramikas darbnīcā. Katrs saņēma māla piku un varēja ļaut vaļu fantāzijai to pārveidojot. Skolēni aizrautīgi darbojās un rezultātā tapa jauki darbiņi, kuri tika doti bērniem līdzi. Amatnieku centrā skolēni aplūkoja daudzveidīgos mākslas priekšmetus un iegādājās arī suvenīrus.
Skaistos skatus uz Ludzu un tās apkārtni skolēni ekskursijas beigās baudīja apmeklējot Ludzas pilskalnu.
Paldies šoferim Jurim Čerņicovam par braucienu.
3.a un 3.b klases audzinātājas.
Dobelē izdejoti “mazie dziesmu un deju svētki"
Agrs 24. maija rīts, ir plkst. 4:40, aust saulīte, bet Dagdas vidusskolas pagalmā skan tautiska mūzika, rit iesildīšanās dejas solis, piebrauc skolēnu vecāku mašīnas, pulcējas skolēni, lai dotos tālā ceļā uz Zemgales pilsētu Dobeli, kur nu jau divdesmit piekto reizi notiks tautas deju festivāls “Latvju bērni danci veda”. Pasākums ir viens no XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku starpsvētkiem, uz kuru šodien pulcējas 3856 dejotāji no 104 deju kolektīviem. Ceļā pavadītas piecas ar pusi stundas, un esam ceriņu smaržu piepildītajā Dobelē. Visur skan bērnu čalas, skaisti tautu tērpi ņirb ik uz soļa.
Karsti, pat ļoti, bet tas netraucē mūsu tautas deju kolektīviem “Ritenītis”(vadītāja Aina Murāne) un “Atspolīte” (vadītāja Marika Vaičule) azartiski un skaisti nodejot latgalisku deju popūriju ielu koncertā pie Dobeles kultūras nama. Dobele saistās ar ceriņiem, tāpēc to reibinošo smaržu un skaistumu steidzam izbaudīt Ceriņu dārzā. Tur gribas pakavēties vēl un vēl, smaržot, fotografēt, atrast kādu “laimīti”, bet laiks rit un jādodas izbaudīt pasākuma emocionālāko daļu – svētku gājienu.
Pulcējamies Dobeles Mūzikas skolas pagalmā, lai divu kilometru garumā dotos uz skaisto pilsētas Ķestermuižas estrādi. Ejot gājienā, pārņem kopības sajūta, dalībniekus uzmundrina pūtēju orķestra, kapelas priekšnesumi, bet visam pāri mūsu skolēnu skandējums: “Dagda!”, “Latgale!”. Klāt estrāde. Nogurums, uzberztas tulznas, bet, sākoties koncertam, viss aizmirstas, jo priekšnesumi mijas ar grupas “Citi zēni” solista Jāņa Pētersona atraktivitāti, skatītāju iesaisti, pozitīvā gaisotne virmo ik uz soļa.
Diena tuvojas izskaņai, esam laimīgi tikuši autobusā, priekšā ceļš mājup, kas sākas ap plkst. 21:00. Vēl tikai kāds našķis, sviestmaize… un braucam. Nogurums nav ņēmis virsroku, jo jauniešiem pietiek spēka mājupceļā līdz 2:00 kolosāli dziedāt karaoke, klausāmies “Prāta vētras”, “Labvēlīgā tipa” un citu jauku grupu dziesmas mūsu zēnu sniegumā.
Izdejoti “mazie deju svētki”, pozitīvās, jaukās emocijas, prieks, kopības sajūta noteikti paliks atmiņā. 2025. gada jūlijā Rīgā notiks “lielie” Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, kurus novēlu izbaudīt visiem Dagdas vidusskolas deju kolektīviem!
No sirds pateicamies mūsu lieliskajām deju kolektīvu vadītājām Ainai Murānei un Marikai Vaičulei! Paldies jāsaka arī māmiņām Ievai Stikutei un Regīnai Pauliņai, kuras mazos dejotājus visas dienas garumā apčubināja un pieskatīja. Paldies jaukajiem šoferīšiem, kuri aizvizināja visur, kur vajadzēja!
Direktores vietn. audzināšanas jomā Irēna Maļkeviča
Turpināt iedraudzēties ar bitēm!
Turpinot iepazīt visu ap un par bitēm, 104.Dagdas mazpulka dalībnieki 24.maijā devās uz z/s “Kurmīši”.
Saimniecībā iepazinām biškopības vēsturi, kas tika papildināta ar īpašiem faktiem, bišu dzīvi, medus sastāva īpatnības. Dabā apskatījām un izsmaržojām medus augus – ehinacejas, salvijas, dažādas mētras, raudeni un citus. Neizpalika tējas pauze ar dažādu medus veidu degustāciju un sausseržu ievārījumu. Noslēgumā apmeklējām šūnu ražošanas cehu un nelielo muzeja ekspozīciju, kur ir savākti medus paraugi un stopu vai pat dravu fotogrāfijas no dažādām pasaules valstīm, kuras ir apmeklējuši paši saimnieki. Katram bija iespēja izveidot sveci no bišu šūnas.
Ehinaceju laukā atradām ne tikai savvaļas bišu kāres, kurās jau notika kukaiņu attīstība, bet arī pagājušā gada sēklas, tāpēc turpināsim eksperimentēt – sēklas ir jau iesētas, jāgaida, vai būs rezultāts.
104.Dagdas mazpulka vadītāja Anna Krilova
Ekskursija uz Lielvārdi un Koknesi.
Saulainā maija rītā 8.a un 8.b klases skolēni projekta ”Skolas soma “ ietvaros devās ekskursijā uz Lielvārdi. Tur apmeklēja Andreja Pumpura muzeju.
Muzejs atrodas senajā Lielvārdes muižas klētī, romantiskā laukakmeņu ēkā Daugavas krastā jau kopš 1970. gada. Skolēniem bija iespēja ne tikai iegūt informāciju par latviešu tautas varoņeposa autoru Andreju Pumpuru, bet uz brīdi kļūt par Lāčplēsi, Laimdotu vai Spīdalu un izcīnīt spraigo cīņu ar Tumšo bruņinieku. Muzeja pagalmā apskatīja Lāčplēša gultu(dižakmens, svars 80 t) un Spīdalas bluķi – skaistās raganas ērto un ātro braucamrīku.
Saulaino dienu uz krāšņo dabu skolēni izbaudīja, pastaigājoties pa Lielvārdes parku, kur apskatīja eposa “Lāčplēsis” tēlu ozolkoka skulptūras un Lielvārdes bruņinieku pilsdrupas.
Brīnišķīgo dabas skatu, Daugavas krāšņuma un stāstu iedvesmoti, apmeklēja Likteņdārzu-
monumentālās ainavu arhitektūras ansambli uz Daugavas pussalas Koknesē. „Likteņdārzs” tapis visu to Latvijas iedzīvotāju piemiņai, ko Latvija zaudēja20.gadsimtā, — to, kas krituši karos, represēti, bijuši spiesti doties trimdā vai citādi cietuši savu politisko uzskatu dēļ.
8.a un 8.b klašu audzinātājas Ināra Krauliša un Snežana Smirnova
2.b klase ciemojas Līvānu Amatniecības un stikla centrā
3.maijā projekta “Skolas soma” ietvaros Dagdas vidusskolas 2.b klase ciemojās Līvānu Amatniecības un stikla centrā, kur baudīja iespēju iesaistīties radošajā darbnīcā “Pieskarties stiklam”.
Nodarbības laikā bērni uzzināja daudz interesanta par stikla izstrādājumu vēsturi Līvānos, stikla izgatavošanas tehnoloģijām un dizaina aktualitātēm. Bērniem tika piedāvāts, brīvi fantazējot, ar speciālām krāsām apgleznot stikla magnētiņu. Skolēni izjūta radīšanas procesu, izprotot stikla izturību un trauslumu. Katrs izvēlējās sev tīkamākas krāsas un līnijas. Nu darbs ritēja pilnā sparā! Apgleznotos magnētus, protams, paņēmām sev līdzi uz mājām, lai atgādina par mūsu ceļojumu.
Pēc nodarbības mēs iegājām veikaliņā, kur piedāvā iegādāties Stikla pūšanas darbnīcā tapušos daudzveidīgos izstrādājumus. Neviens no mums nevarēja paiet garām šādai iespējai. Katrs izvēlējas mantiņu, ar ko iepriecināt tuviniekus. Vienīgais, šoreiz neapmeklējām stikla izstrādājumu izstādi. Pieļauju, ka arī tur ir ko redzēt. Lai tas ir iemesls kādreiz šeit atgriezties vēl!
Mājup visi devāmies ar suvenīriem un jautrajām dziesmām.
2.b klases audzinātāja Karina Bluka
Māla pikuča un mūsu piedzīvojumi
10.maijā 5.a un 5.b klases skolēni devās izzinošā ekskursijā Skolas somas ietvaros uz Rēzeknes Latgales kultūrvēstures muzeju.
Skolēniem bija iespēja apmeklēt divas nodarbības:
1. Māla pikuča piedzīvojumi:
Latvijas un Latgales kultūra, Latgales amatniecības darinājumi, īpaši keramika, ir svarīgi mūsu dzimtenei. Stundas laikā muzejā skolēni apskatīja brīnišķīgo keramikas izstādi, uzzināja tās vēsturi, izmēģināja dažādu svilpaunieku skaņas un pat izdevās izveidot savu orķestri, pūšot katrs savā mūzikas instrumentā. Nodarbības noslēgumā vienā no telpām skolēni draudzīgi ieņēma vietas uz spilventiņiem, saņēma īstu māla pikuci, no kura katrs veidoja savu suvenīru un paņēma to līdzi.
2. Senās spēles un rotaļas:
Nodarbības laikā skolēni uzzināja, kādas ir senās un pašu rokām gatavotās rotaļlietas, spēlēja izglītojošas, jautras rotaļas. Rotaļās tika attīsta veiklības, atjautības u.c. iemaņas, mācījās būt iecietīgi, draudzīgi izturēties pret klases biedriem.
Muzeja izstāžu zālē bija iespējams apskatīties arī Rēzeknes mākslinieka Jevgēnija Bondarenko gleznu izstādi “Dialogs ar dabu”. Gleznotājs jau vairākus gadus pievērsies dabas ainavas studijām, gaismas ietekmei uz krāsu kolorītu dažādos gadalaikos. Izstādē varēja iepazīt dažādas noskaņas – lauku un pļavu, jūras ainavas, klusās dabas žanrus. Darbiem ir raksturīgas spilgtas krāsas, dominē pasteļtoņu pārejas līdz piesātinātam pamattonim. Autors atzīst, ka ar saviem darbiem parāda, cik skaista ir dzimtene dažādos gadalaikos.
Piedzīvojumi turpinājās zirgu sētā ´UNTUMI”. Laipnā saimniece nedaudz iepazīstināja ar saimniecības darbību un atļāva iepazīties ar zirgiem stallī, viņus paglaudīt. Neskatoties uz drēgno smidzinošo lietu, daudzi steidzās baudīt izjādes ar zirgiem pat vairākas reizes un iespēju trāpīt mērķī, šaujot ar ieroci.
Mūsu ekskursija izdevās, pateicoties projekta Skolas soma atbalstam. Skolēni ieguva daudz jaunas informācijas, aktīvi un jēgpilni pavadīja kopā dienu.
Informāciju sagatavoja 5.a un 5.b klases audzinātājas Alla Dzalbe un Diāna Kiseļova
Ciemos pie Turaidas fogta.
16.maijā 7.a un 7.b klašu skolēni devās ekskursijā uz Siguldu. Diena solījās būt jauka un saulaina, garo ceļu īsināja skaistie pavasara skati aiz loga – ziedošie augļu dārzi un pavasara puķes.
Programmas “Latvijas skolas soma“ ietvaros Turaidas muzejrezervātu iepazīšanu sākām ar muzeja apskati gides pavadībā, iepazīstot vēstures faktus, fotogrāfijas un senlietas, un uzkāpšanu pils tornī, no kura pavērās iespaidīgs un gleznains skats uz Gaujas ieleju. Sekoja interaktīva nodarbība ”Ciemos pie Turaidas fogta”. Tā notika vienā no senākajam torņa zālēm ar iekurtu kamīnu un viduslaiku mūziku fonā. Skolēniem tika dota iespēja pārģērbties dažādos viduslaiku pils iemītnieku tērpos, katrs uz šo brīdi kļuva par kādu bruņinieku, galma dāmu vai zemnieku, nomainot arī vārdu. Pēc īsa apmācības kursa, kā pasniegt dāvanas un nodevas un izrādīt pienācīgo cieņu fogtam, ciemos ieradās arī pats fogts. Viņš uzrunāja klātesošos un pieņēma dāvanas un nodevas.
Skolēni mācījās seno rakstību – vispirms uz vaska plāksnēm, tad uz papīra ar tinti, apgūstot viduslaiku burtu rakstību. Pēc veiksmīga kursa apgūšanas, katrs dalībnieks saņēma fogta parakstītu apliecinājumu par kursa veiksmīgu apgūšanu.
Tad skolēni devās uz aktīvās atpūtas parku Tarzāns, izgāja sķēršļu trases un izmantoja citas parka piedāvātās iespējas. Diena bija pārpilna pozitīvām emocijām.
7.a un 7.b klašu audzinātājas Anna Krilova un Rita Orole
Mācību ekskursija uzņēmējdarbības grupai
16.maijā, noslēdzot uzņēmējdarbības kursu, mēs devāmies uz Vidzemi, kur apmeklējām Siera un makaronu ražotni Raunā, apskatījām Cēsis un atpakaļceļā iebraucām Zaubē veikalā “Skorpions”.
Uzņēmējdarbības kursa laikā, kurš ilgst 2 gadus, mēs devāmies piecās mācību ekskursijās. Pirmais ceļojums bija iepriekšējā mācību gadā uz Rēzeknes biznesa inkubatoru. Tā ir vieta, kur var iegūt vērtīgu padomu un sākuma kapitālu savas uzņēmējdarbības atbalstam. Tika apmeklēta Rūjienas saldējuma fabrika. Mācību gada noslēgumā apmeklējām mājražošanas uzņēmumu “Cukurella”, kur arī paši piedalījāmies gardu našķu gatavošanā un degustācijā. ŠĪ mācību gadā sākumā apmeklējām Kotiņu saimniecību Balvu novadā, bet mācību gada noslēgumā devāmies uz Vidzemi.
Raunas siera un makaronu ražotnes apmeklējumu piedāvāja paši skolēni pēc raidījuma “Tava darīšana” noskatīšanās. Tā nav tikai ražotne, bet arī pašapkalpošanās veikaliņš. Visintriģējošākais jautājums bija, kāpēc tieši siers un makaroni? Atbilde bija pavisam parasta, ka Latvijas pircēju gaumē ir makaroni ar sieru un tirgot šos divus produktus vienlaikus izrādījās izdevīgi. Ražotne atšķīrās ar to, ka tā neražo klasisku sieru, bet ar piedevām. Viens no iecienītākajiem beramajiem sieriem ir zaļais siers, kuram tiek pievienots garšaugs sierāboliņš. Makaroni arī ir ar piedevām, kas ļauj izbaudīt dažādas garšas. Pēc Raunas apmeklējuma devāmies uz Cēsīm, vērojām skaisto Latvijas dabu, priecājāmies par ziedošajām ābelēm, ceriņiem un kastaņām.
Laika apstākļi bija brīnišķīgi, kas ļāva izbaudīt vecpilsētas šarmu, kā arī izstaigāt ieliņas, pa kurām agrāk staigāja bruņinieki, jo mēs zinām, ka Cēsu pils, kas joprojām ir apskatāma, bija viena no Livonijas ordeņa galvenajām rezidencēm. Pilsētu bija interesanti apskatīt, jo Cēsīs tūristu plūsma nav tik milzīga. Apbrīnojām vēsturiskās ēkas un bez steigas izstaigājām šaurās ieliņas. Pārsteidza maijvaboļu daudzums pilsētas parkos.
Mājupceļā mēs iebraucām veikalā “Skorpions”, par kuru mēs uzzinājām arī no raidījuma “Tava darīšana”. Veikala knifiņš ir saldējums, kuru ielej vafeļu glāzītē, kaut garšas ir tikai divas, bet abas ir garšīgas, un saldējums nav dārgs. Kā izteicās viena no skolotājām - garša kā no manas bērnības. Kā arī veikalā skanēja mūzika, kas ļoti iepatikās roka un metāla klausītājiem, man sanāca paklausīties vienu no manām iecienītākām dziesmām ‘’One’’ grupas ‘’Metallica’’ izpildījumā.
Šī mācību ekskursija jau kārtējo reizi iedvesmoja un pārliecināja mūs, ka Latvijā ir iespējams sākt savu uzņēmējdarbību un nodarboties ar to kā ar savu hobiju. Kā arī jau kuru reizi ir pierādīts, ka Latvijā var atklāt daudz jauna, piemēram, pašapkalpošanās veikals ir dzirdēts tikai stāstos par Skandināvijas valstīm, bet izrādās, ka pie mums Latvijā tādi arī pastāv. Izrādījās, ka Cēsīs dzīvo melnie gulbji, kas asociējas ar Lielbritānijas monarhu parkiem. Paldies skolotājai Diānai Stikutei par zināšanām un iespējām apskatīt mūsu valsti, paldies skolotājai Irēnai Maļkevičai par jauki pavadītu laiku ekskursijā.
11.a klases skolēni Linards Kalniņš un Valērija Aņisko,
foto Elvis Krūmiņš
Ja peldēt, tad droši!
Ūdens ir dzīvības avots, nenovērtējams resurss un laimes nesējs, kas ir būtisks mūsu ikdienas dzīvē, taču tas var būt arī bīstams cilvēka dzīvībai.
Tādēļ ik gadu 15. maijā tiek atzīmēta Starptautiskā ūdens drošības diena ar mērķi vairot izpratni par slīkšanas novēršanu, kā arī izglītot sabiedrību par drošību pie un uz ūdens.
Mūsu skolā ūdens drošības dienas ietvaros mēs, 11. a klases skolēni, izveidojām informatīvo stendu skolā "Esi drošs uz ūdens", lai skolēniem pirms vasaras jaunās peldēšanas sezonas sākšanas atgādinātu par svarīgiem piesardzības aspektiem, kuri jāievēro, dodoties pie upes, ezera vai jūras, lai peldēšanās asociētos ar prieku un siltumu, veselību un dzīvības saglabāšanu.
Ūdens tilpnes ir nezināmas un neparedzamas, tāpēc pirms darīt kaut ko bīstamu, jābūt apzinīgam, domājot, pirms darīt kaut ko bīstamu.
Latvijā 2022. gadā tika reģistrēti 99 nāves gadījumi slīkšanas un noslīkšanas dēļ, tostarp 4 bērni vecumā līdz 14 gadiem. No visiem 2022. gadā reģistrētajiem slīkšanas un noslīkšanas gadījumiem lielākā daļa bija noslīkuši atklātās ūdenstilpēs dabā.
Lēcieni uz galvas ūdenī ir vieni no biežāk sastopamajiem mugurkaula traumu cēloņiem un nereti beidzas ar noslīkšanu vai smagu traumu. Tas var ietekmēt cilvēka spēju veikt kustības un pašaprūpi, radot neatgriezeniskas izmaiņas dzīves kvalitātē, tāpēc ir ļoti svarīgi katram pasargāt sevi un prast palīdzēt citiem.
Ja notika kāds negadījums un esat klāt, tad nekavējoties ir jāzvana ātrajai palīdzībai (112), nosaucot nelaimes vietas koordinātas un piebraukšanas iespējas, obligāti jāsagaida glābēji un jāparāda cietušā atrašanās vieta, ir svarīgi arī bez vajadzības cietušo nekustināt un nepārvietot, lai neizdarītu vēl sliktāk.
Diemžēl mūsdienās neskatoties uz to, ka tiek rādīta biedējoša statistika par negadījumiem pie ūdenstilpnēm, bieži var dzirdēt domas, ka tieši ar mani tas nenotiks, ka drošība uz ūdens ir kaut kas mazsvarīgs vai pašsaprotams, par ko nav jārunā. Mēs tam nepiekrītam, jo taču ik pa laikam mūsu zināšanas jebkurā jomā samazinās, ja tās neizmantojam un vēl vairāk - neatkārtojam, jo tas vienkārši ir cilvēka faktors. Tāpēc ikvienam ir jābūt gatavam kļūt par kāda cilvēka glābēju, un tieši daudzas reizes, dzirdot vienu un to pašu, varētu palīdzēt šīs zināšanas paturēt un vajadzīgā momentā droši pielietot!
Esi apzinīgs! Lieto peldvestes, nepeldies viens ņem līdzi kādu, kas prot peldēt! Nepeldies naktī, lielā vējā, negaisa un lietus laikā! Sargā sevi!
Noskaties!
https://www.youtube.com/watch?v=pCc0luXzi3E&list=PLkg0PE2y6V4M5N8OOgNJ60TAlZmXRHOIA&index=4
https://www.youtube.com/watch?v=5cZR83aMgDM&list=PLkg0PE2y6V4M5N8OOgNJ60TAlZmXRHOIA&index=3
https://www.youtube.com/watch?v=r8v-Iz6yscw&list=PLkg0PE2y6V4M5N8OOgNJ60TAlZmXRHOIA&index=1
Materiālu apkopoja Anžela Kovalevska, 11.a klases skolniece
Mācību ekskursija uz Rēzeknes biznesa inkubatoru
7. maijā 10. klases skolēniem, kuri apgūst kursu Uzņēmējdarbības pamati, bija lieliska iespēja doties uz Rēzekni un uzzināt, kāda loma ir biznesa inkubatoriem. Skolēniem tika stāstīts par to, ka jaunajiem uzņēmējiem ir iespēja saņemt atbalstu biznesa idejas attīstībai, biznesa plāna izstrādei vai jau esoša jauna uzņēmuma darbības veicināšanai. Uzņēmējiem tiek attīstītas tādas prasmes, lai pēc izstāšanās no inkubatora spētu patstāvīgi būt konkurētspējīgs un pelnošs. Inkubatorā var iestāties gan fiziskas personas ar biznesa ideju, gan jau esoši komersanti, kas nav reģistrēti ilgāk par 3 gadiem. Atbalstu iespējams saņemt līdz pat 4 gadiem, ik pēc gada izvērtējot sasniegtos un izvirzot jaunus mērķus komersanta attīstībai.
Skolēniem tika stāstīts par veiksmīgiem komersantiem, kuri darbojas Latgalē un kuri ir saņēmuši atbalstu biznesa inkubatorā. Uzņēmums “Griksi” ražo diedzētu griķu batoniņus, kuru sastāvā nav cukura. Batoniņos ir tikai trīs pamatprodukti – dateles, ananasi un griķi. SIA "Organic Products" bioloģiski sertificēts ģimenes uzņēmums Ludzas novadā, kurā tiek ražota augstvērtīga bioloģiski tīra produkcija - garšvielas, tējas, ogu un dārzeņu pulveri. Ludzā veiksmīgi darbojas šūšanas uzņēmums “Bencha muude”, kurā tiek šūti bērnu apģērbi. Uzņēmums “Kuup Coffee” Rēzeknē nodarbojas ar kafijas pupiņu grauzdēšanu. Uzņēmums “Fishboat” izgatavo alumīnija motorlaivas gan atpūtai, gan makšķerēšanai. Šie ir tikai daži piemēri.
Pēc informatīvās lekcijas sekoja aktivitāte, kuras laikā skolēniem bija jāģenerē biznesa idejas. Skolēni tika sadalīti trīs grupās. Katra grupa izvēlējās kartītes ar attēliem. 7 minūšu laikā bija jāizdomā trīs biznesa idejas, par kurām bija jāstāsta pārējām komandām. Pēc tam bija jāizvēlas vēl trīs emociju kartītes un vienai biznesa idejai jāizdomā inovācija, ilgtspējīgums un kam tā paredzēta. Komandas pārstāvim bija jāiekļaujas minūtes laikā un jāprezentē komandas veikums. Skolēni bija aktīvi, katra komanda prezentēja savas radošās idejas un saņēma balvas.
Būdami Rēzeknē, izmantojām iespēju un apmeklējām Latgales kultūrvēstures muzeju, kurā varēja apskatīt Osvalda Zvejsalnieka gleznu izstādi, Latgales keramikas izstādi.
skolotāja Diāna Stikute
Latvijas Kultūras kanona pērle – Rundāles pils
Kultūrizglītības programma “Latvijas Skolas soma” nodrošina skolēniem valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, mazinot sociālo nevienlīdzību un spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem. Programma uzsāka darbību ar 2018./2019. mācību gadu Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros
25.aprīlī Dagdas vidusskolas 11.ab klašu skolēni, izmantojot “Latvijas Skolas somas” kultūrizglītības programmu, devās iepazīt Zemgales kultūras pērli - Rundāles pili.
Mērķis – iesaistīt skolēnus, nodrošinot līdztiesīgumu kultūras norišu pieejamībā, un veidot pieredzējušu nākotnes auditoriju, ceļot kopējo kultūras patēriņa līmeni.
Rundāles pils ir Kurzemes hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras rezidence, kas būvēta pēc arhitekta Rastrelli projekta. 1972.gadā nodibināts Rundāles pils muzejs un sākta pils ansambļa restaurācija.
Skolēni apmeklēja pili un iepazina pils interjeru, apskatīja tematiskās izstādes, izstaigāja pils parku, piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Jaunie restauratori”, iepazīstot Rundāles pili un tās vērtības, vienlaikus veidojot izpratni par restauratora profesiju un restaurācijas nozīmi.
Artjoms: Ieteiktu apmeklēt skolēniem, kurus interesē Latvijas vēsture, dizains un tehnoloģijas.
Vjačeslavs: Gida stāstījumu klausījāmies ar bezvadu radio sakaru ierīcēm, kas bija liels jaunums.
Anastasija P.: Piedalījāmies orientēšanās spēlē pils dārzā.
Anžela: Laika apstākļi bija nepatīkami, taču lietus netraucēja baudīt pils dārza atmošanos - ziedēja tulpes, narcises, hiacintes.
Laura: Visskaistākā bija Baltā zāle. Gide pārbaudīja mūsu vērīgumu, lai saskatītu četrus pasaules pamatelementus.
Artūrs: Mani pārsteidza, kā izskatās telpas pirms un pēc restaurācijas.
Linards: Vēstures un senatnes elpa jūtama katrā gleznā, portretā, priekšmetā, dekorācijās un cilvēku likteņu stāstos.
Anastasija G. : Mēs uzzinājām, kā cilvēki dzīvoja agrāk, kādas bija viņu vērtības. Tā bija iespēja mums, skolēniem, izjust Latvijas kultūras saglabāšanas būtību un būt piederīgiem Latvijai.
PALDIES sakām par iespēju apmeklēt Rundāles pils muzeju, Bausku un plānosim jau rudenī baudīt citu Latvijas kultūrvēsturisko novadu.
Domas apkopoja 11.klasu audzinātāja Aina Slesare un Ināra GalilejevaLatvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) turpina Skaļās lasīšanas sacensības
5. klašu skolēni visā valstī gatavojas aizraujošam pirmās kārtas konkursam savās skolās un bibliotēkās. Sacensību metodika pārņemta no Holandes, kur šāda veida sacensības notiek jau vairāk kā 20 gadus, iesaistot ap miljons bērnu.
Dagdas vidusskolas 5.ab klašu skolēni piedalījās skolas atlases konkursā un pārstāvēja skolu Krāslavas novada reģionālajā konkursā:
Arvis Bižāns lasīja Ilmara Tomuska stāstu “Datordullā skola”
Liene Matjušonoka lasīja Astrīdas Lindgrēnas literāro pasaku “Brāļi Lauvassirdis”
Ernests Baldiņš lasīja Deivida Robertsa, Alana Makdonalda stāstu “Nevīža Bērtijs, Sliekas”
Mārtiņš Rutka lasīja Rūdolfs Ērika Raspes, Godfrīda Augusta Birgera stāstu “Barona Minhauzena piedzīvojumi”.
Visticamāk, ka dalībniekiem ir atšķirīgs lasīšanas līmenis un uzstāšanās prasmes, tomēr tam nav būtiskas nozīmes. Bērni piedalās, lai dotu viens otram padomus, izrādītu cieņu un izteiktu komplimentus. Mēs visi esam tik lepni, jo mūsu klasesbiedrs gatavojas pārstāvēt mūs lasīšanas sacensībās ar citām skolām!
Krāslavas novada bibliotēkā notika Skaļās lasīšanas reģionālā sacensība. Sacensībā piedalījās Krāslavas ģimnāzijas, Krāslavas Varavīksnes un Dagdas vidusskolu, kā arī Ezernieku, Indras un Andrupenes pamatskolu 5. klašu audzēkņi.
LEPOJAMIES!
Par reģionālo lasīšanas čempionu atzina Dagdas vidusskolas 5. klases skolnieci Lieni Matjušonoku, kura uzstāsies maijā Latgales novada starpfinālā pēc vienošanās ar LNB kādā no reģionālajām bibliotēkām Latgalē.
PALDIES skolotājām Ainai Murānei, Ainai Slesarei, Veltai Augustovai un skolas bibliotekārei Inai Babrei par atbalstu, gatavojoties Skaļās lasīšanas sacensībām.
Informāciju apkopoja latviešu valodas un literatūras skolotāja Aina SlesarePASAULES VESLĪBAS DIENA
Katru gadu 7.aprīlī tiek atzīmēta Pasaules veselības diena, kuras tēma šogad bija ''Mana veselība, manas tiesības''.
Pasaules veselības dienas ietvaros arī 6.a klasei vienā no vizuālās mākslas stundām notika darbs grupās. Šīs mācību stundas tēma bija ''Veselība pašu rokās''. Skolēni strādāja grupās un apsprieda veselības nozīmīgumu personīgajā dzīvē, kā arī brīvā laika pavadīšanas iespējas. Notika saruna, kuras laikā skolēni izteica savu viedokli par to kā izvairīties no kaitīgiem ieradumiem un nebaidīties pateikt ''nē'' kaitīgiem ieradumiem. Klases stundā kopā ar 6.a klases skolēniem pievērsāmies tēmai - ''Veselīgs uzturs ir veselības drošība''. Skolēniem notika diskusija un darbu prezentācija.
Savukārt 4.a klases skolēni klases stundā aktualizēja veselīgā dzīvesveida pamatprincipus. Katrs pārdomāja, ko varētu mainīt vai uzlabot savas dzīves kvalitātes uzlabošanā. Vizuālās mākslās stundā skolēni zīmēja vai veidoja kolāžu par tēmu “Vesels cilvēks”.
6.a un 4.a kl. audzinātājas Ilona un Aina
Aizraujošais turnīrs
Vēsā un lietainā aprīļa pirmdienā Dagdas vidusskolas aktu zālē aizritēja līdz šim nebijis pasākums - Dagdas vidusskolas galda tenisa turnīrs. Turnīrā piedalījās 50 dalībnieki no 5.- 12. klasei. 13 meitenes un 37 zēni sacentās 5.-8. un 9.-12. klašu grupās, zēnu un meiteņu konkurencē. Skolā, gatavojoties pasākumam, dalībniekiem un skolēniem, kuri izrādīja interesi, bija iespēja gan uzlabot teorētiskās zināšanas, gan arī attīstīt praktiskās iemaņas galda tenisā. Gatavojoties sacensībām, dalībnieki pavadīja daudz laika pie skolas gaitenī izvietotajiem tenisa galdiem, aktīvi interesējās par spēles noteikumiem. No mācībām brīvajā laikā, kad skolēni gaidīja autobusus vai citas ārpus stundu aktivitātes, varēja brīvo laiku pavadīt aktīvi – spēlējot tenisu. Paldies par priekšlikumu līdz šim īpaši nepopulāra sporta veida attīstības uzsākšanai Dagdas vidusskolas skolēniem – Raivim un Oskaram! Bija prieks redzēt skolēnu lielo atsaucību un ieinteresētību. Katrs godalgotas vietas ieguvējs saņēma skolas sarūpētās medaļas, diplomus un saldās balvas. Īpašs paldies Dagdas vidusskolas administrācijai par atbalstu interešu pasākumu attīstībā un organizēšanā!
Vietu sadalījums Dagdas vidusskolas galda tenisa turnīrā:
Meitenes 5.-8. klase
1. vieta – Milana Poļaka 8b
2. vieta – Rebeka Vjatere 8a
3. vieta – Sandra Dimpere 8a
Zēni 5.-8. klase
1. vieta – Dmitrijs Gributs 7b
2. vieta – Maksims Stepiņš 8b
3. vieta – Alekss Ozoliņš 7b
Meitenes 9.-12. klase
1. vieta – Katrīna Kuzņecova 10a
2. vieta – Samanta Vrublevska 10a
3. vieta – Natālija Ivanova 10a
Zēni 9.-12. klase
1. vieta – Lauris Kokars 12a
2. vieta – Andrejs Puzanovs 12a
3. vieta – Ivars Soika 9b
Dalībnieku atsauksmes:
1. Tiesneša loma man ļoti patika. Paldies par iespēju piedalīties pasākumā. Nākotnē labprāt piedalītos vēl šādos pasākumos. Ceru, ka turpmāk būs vairāk līdzīga formāta sacensības arī citās jomās. Paldies par ļoti patīkamu atmosfēru!
2. Man patīk spēlēt tenisu, bet ar prieku iesaistītos arī citu disciplīnu sacensībās. Pasākums notika ļoti interesantā un draudzīgā atmosfērā.
3. Kā tiesnese gribētu pateikt, ka organizācija bija diezgan laba. Tomēr būtu bijis labāk, ja visiem dalībniekiem atkārtoti izskaidrotu noteikumus, tas atvieglotu turnīra gaitu un ekonomētu laiku. Kopējā vērtējumā emocijas un iespaidi ir pozitīvi!
4. Patīkami un interesanti iesaistīties jaunos pasākumos. Paldies organizatoriem par ieguldīto darbu un laiku. Prieks redzēt skolā jaunu interešu attīstību.
5. Jau dažus gadus spēlēju galda tenisu. Paldies par labi saplānotu un pārdomātu norisi, man ļoti patika. Novēlu turpmāk attīstību arī pāru galda tenisā, ka arī citos sporta veidos.
6. Gribētos, lai nākamajā reizē pasākuma norise būtu oficiālāka. Vajadzētu pievērst uzmanību labākai spēļu organizēšanas kārtībai, ņemot vērā, ka daudzi tiesneši piedalījās turnīrā arī kā spēlētāji, brīžiem radās pārpratumi. Ieteiktu pirms turnīra atkārtoti precizēt noteikumus. Pēcgarša bija pozitīva, domāju, ka pēc pasākuma visi jutās laimīgi un gandarīti par paveikto.
7. Kopumā viss lieliski, man ļoti patika! Bet varbūt varētu turpmāk mainīt izslēgšanas spēļu kārtību. Lai kopā tiktos vienlīdz spējīgi pretinieki, lai visiem dalībniekiem būtu iespēja iekļūt turnīra tālākos posmos.
Raivis Bartušs
10.a klases skolnieks
Preiļi- vieta, kur baudīt mākslu un izzināt vēsturi
22. aprīlī 4.a klase devās uz Preiļiem. Mūsu pirmā pieturvieta- NESTER CUSTOM mākslas galerija. Galerijas mākslinieks- skulptors Aleksandrs Nesterjuks sniedza aizraujošu stāstījumu par savu darba pieredzi kopš 15 gadu vecuma tēva darbnīcā, par neparasto darbošanos ar metālu un mākslas darbu radīšanu. Jāuzsver, ka mākslinieks pats sagatavo detaļas (notīra no krāsas, rūsas, slīpē, metina, griež, krāso u. c.), prātā rada idejas un realizē tās!
Meistarklasē, ko vadīja pats A. Nesterjuks, skolēniem bija iespēja apgūt vinilaerogrāfijas tehnikas pamatprasmes un radīt NESTER CUSTOM logo, kā arī saņemt diplomu par dalību meistarklasē.
Mūsu otrā pieturvieta bija Preiļu muižas komplekss ar skaisto, Latvijā lielāko ainavu parku. Vienā no atjaunotajām pils telpām skolēni noskatījās divas izzinošas 5D īsfilmas par Latgales amatniekiem un viņu darbošanos. Zinoši gidi sniedza informāciju par muižnieku Borhu dzimtai piederošo pili, neizpalika leģendas par Balto dāmu un spokošanos pilī.
Paldies Latvijas skolas somai par iespēju izzināt Latvijas vēsturi un skatīt oriģinālus mākslas darbus! Paldies Krāslavas novada IP galvenajai speciālistei metodiķei Regīnai Pauliņai par atbalstu brauciena organizēšanā, skolēnu vecākiem par finansiālo atbalstu, skolotājai Olitai Ločei un šoferim Jurijam Čerņecovam!
4.a klases audzinātāja Aina Murāne
“Munys saknis dzan atzolus Latgalys zemē”
Tā dēvējam sarunu-diskusiju ciklu vecāko klašu skolēniem vidusskolā, kurš notiek kopš 2018.gada- Latgales kongresa un Latvijas valsts simtgades.
Pasākumā notiek tikšanās ar cilvēkiem, kuri jūt piederību Latgalei, Krāslavas novadam, savam pagastam, pilsētai, Latgales un latgaliskā saglabāšanai, vērtībām, kuras dod spēku un gribu dzīvot, strādāt un gūt gandarījumu.
Pirmo sarunu vadīja mūsu skolas absolvente Ilga Šuplinska. Šis pasākumu cikls nepārtrūka arī Covid laikā, kad sarunas rīkojām attālināti Zoom platformā. Jau notikušas 17 tikšanās reizes.
Šī gada 12. aprīlī Dagdas vidusskolā tika aizvadīta kārtējā vērtīgā saruna-diskusija "Munys saknis dzan atzolus Latgolys zemē", kurā ar iedvesmojošām uzrunām uzstājās multimāksliniece un muzeja "Andrupenes lauku sēta" pētniece Evija Maļkeviča-Grundele un datordizainere un uzņēmuma "Betula" izveidotāja Beatrise Gabrāne. Evija jauniešiem atklāja dažādus domu graudus par to, kā dzīvē saskatīt iespējas, ieklausīties sevī, nebaidīties uzdrīkstēties un strādāt pie savām iecerēm, lai sasniegtu laimes sajūtu tur, kur sirds to jūt - Latgalē. Viņa aicināja izkāpt no komforta zonas un ļauties izaicinājumiem, jo tieši tas ir vajadzīgs, lai pilnvērtīgi izmantotu savu radošo potenciālu Latgales lauku reģionu attīstībai. Savukārt Beatrise sniedza ieskatu savā dzīves gājumā, kas viņai palīdzējis nonākt līdz savai sirdslietai - koka suvenīru radīšanai dzimtajā vietā. Sarunu cikls ar 10.-12. klašu skolēniem un uzņēmīgiem cilvēkiem, kas darbojas Latgalē, ik gadu kāda no tikšanās reizēm notiek aprīlī, tuvojoties Pirmā Latgales latviešu kongresa gadadienai 27. aprīlī.
Ceru, ka tās arī turpināsim, jo skolēni ar lielu interesi ieklausās un iesaistās sarunā ar interesantiem cilvēkiem, kuri savas saknes ir dzinuši Latgales zemē.
Dagdas vidusskolas direktores vietniece audzināšanas jomā Irēna Maļkeviča
Starptautiskā projekta “Sporta māksla” rezultāti
Mācību gada sākumā Dagdas vidusskola saņēma aicinājumu iesaistīties starptautiskā projektā, ko rīko Pāvela Tigrida Valodu skolas Eiropas sekcija sadarbībā ar Francijas vēstniecību Čehijā un Francijas institūtu Prāgā. Tika izsludināts 6. starptautiskais mākslas konkurss par godu Frankofonijas dienai un Parīzes Olimpisko spēļu 100 gadu jubilejai (1924-2024).
Katrs skolēns varēja izpausties, atainojot savas fantāzijas par tēmu “Mans mīļākais sporta veids vai sportists, sporta leģenda, jauni sporta veidi vasaras olimpiskajās spēlēs (skeitbords, sporta kāpšana, sērfošana un breiks), izšķirošie maču mirkļi, emocijas sportā, līdzjutēji, sporta vietas, sporta inventārs, apģērbs un krekliņi”.
Uz Čehiju tika nosūtīti daudzu mūsu skolēnu darbi, un beidzot mēs esam sagaidījuši arī rezultātus.
Skolēni centās atklāt ķermeņa un kustību skaistumu un emocijas sporta aktivitāšu laikā, izmantojot dažādas mākslas tehnikas un procedūras. Atsaucība bija liela, konkursā piedalījās vairāk kā 40 skolas no daudzām valstīm. Žūrijai bija sarežģīts darbs, jo tā novērtēja aptuveni 2000 skolēnu mākslas izpausmes. Aptuveni 350 darbi tika atlasīti virtuālajai galerijai. Balvas tika piešķirtas četrās pamatkategorijās, kas tika vērtētas atbilstoši autoru vecumam (zīmēšana, grafika, glezniecība, telpiskie darbi).
Šī gada starptautiskā mākslas konkursa rezultāti tika paziņoti atklāšanas ceremonijā 27. martā. Pateicoties vizuālās mākslas, dizaina un tehnoloģiju skolotājam Aigaram Vigulim, arī Dagdas vidusskolas skolēni ieguva balvas šajā projektā - konkursā:
2. vietu ieguva 12. a klases skolniece Lana Žvirble
3. vietu ieguva 12. a klases skolniece Kitija Jermolajeva
Pievienotajās saitēs ir apskatāmi vairāk kā 40 jauno mākslinieku darbi virtuālajā galerijā.
https://www.jazgym.cz/cz/aktualne/fotogalerie/art-galerie/umeni-sportu-prehled-vitezu.html?strana=5
https://www.jazgym.cz/cz/aktualne/art-galerie/vystavy-vernisaze-dilny.html
Sveicam mūsu skolnieces un viņu skolotāju un lepojamies ar starptautisko sasniegumu!
Projekta koordinatore Velta Augustova“Īsti mēs redzam tikai ar sirdi” Lasītveicinoša konkursa, veltīta Antuāna de Sent-Ekziperī grāmatas “Mazais princis” 80. jubilejai, noslēguma pasākums Dagdas vidusskolas svinību zālē.
“Kaut es zinātu, kāpēc zvaigznes spīd!” - ar šiem vārdiem pasākumu atklāja Mazais princis. “Vai jūs skatāties uz zvaigznēm?...” - turpināja pasākuma vadītāja Roze. “Kāpēc cilvēki, kurus Mazais princis satika uz citām planētām, neiemācīja viņam, kas ir draudzība? Kādas sajūtas pārdzīvoja Mazais princis, atrodoties uz planētas Zeme? Šodien mēs visi kopā mēģināsim to noskaidrot.”
Skatuvi rotāja grāmatas, koks ar izteicieniem no grāmatas un Mazā prinča planēta, kuru viņš apkopa pasākuma sākumā. Bet uz skatuves viena pēc otras atdzīvojās planētas un to iemītnieki. Katras klases priekšnesums ar jaunajiem aktieriem uzbūra pasakainas ainas no grāmatas, atveidojot fragmentus no fantastiskā stāsta.
Pasākuma laikā tika pastāstīts par grāmatas autoru, viņa bērnību, mīlestību pret literatūru un lidošanu, par grāmatas “Mazais princis” tapšanas vēsturi, par autora attieksmi pret karu un viņa traģisko likteni. Pasākuma vadītāji akcentēja klātesošo uzmanību uz grāmatas tēliem kā simboliem, kuri ataino cilvēka dabu, tās negatīvās un pozitīvās puses.
Pēc pēdējā inscenētā grāmatas fragmenta, pasākuma vadītāja sacīja: “Šodien mēs visi kopā sekojām līdzi Mazā prinča piedzīvojumiem un jutām viņam līdzi. Tagad mēs redzam, ka aiz pavisam vienkārša stāsta slēpjas dziļa jēga, pārdomas par cilvēka eksistences būtību.”
Kādas planētas Mazais princis varētu apciemot mūsdienās? Skolēnu radītu brīnumaino planētu versiju netrūka, jo “tikai bērni zina, ko viņi grib”.
Zālē valdīja mīlestības un draudzības atmosfēra, un visā pasākuma laikā no ekrāna klātesošos vēroja grāmatas autors Antuāns de Sent-Ekziperī, laipnākais, gudrākais un godīgākais cilvēks uz planētas Zeme. Pasākuma vadītāja aicināja visus būt atbildīgiem, mīlošiem un rūpētie par sevi, par sev tuviem cilvēkiem un citām dzīvajām radībām, par visu mūsu planētu.
Pasākumu noslēdza Mazais princis ar dziesmu par sarkanām rozēm – mīlestības simbolu.
Visām klasēm, pasākuma dalībniekiem, tika pasniegtas skolas bibliotēkas pateicības, bet konkursa-anketas uzvarētājiem - diplomi par iegūtajām vietām.
Skolas bibliotēka pateicas visiem 3.-9. klašu skolēniem un klases audzinātājiem, mūzikas skolotājām, pasākuma vadītājiem un Jauniešu iniciatīvu biedrībai “Dagne”.
fotoieskats pasākumā /foto-1/mazais-princis/
Dagdas vidusskolas bibliotēka.
Sunly Infra ziedojums Dagdas vidusskolai
Sunly ir atjaunojamās enerģijas ražotājs, kas veido tīrāku nākotni. Viņi spēj panākt, ka saules un vēja enerģija strādā cilvēku labā un attīsta šīs enerģijas uzglabāšanu. Tā ir viņu artava gan pārejai uz zaļāku nākotni, gan cīņā ar klimata pārmaiņām. Sunly darbinieki Baltijas un Polijas birojos katru dienu veic savu darbu ar mērķi nodrošināt energoapgādes drošību nākotnē, izmantojot tīrus un atjaunojamus enerģijas avotus. Viņi ir līderi saules un vēja parku izbūvē un attīstīšanā.
Sunly darbinieki sadarbojas ar kopienām, kurās atrodas viņu saules paneļu parki.
Arī Dagdas pagastu un apvienības teritorijā būs saules paneļu parks, tāpēc Dagdas vidusskola saņēma ziedojumu – 20 sporta tērpus zēnu un meiteņu komandām. Esam pateicīgi īpašumu projektu vadītājam Gatim Miķeļsonam, kurš atgādāja sporta tērpus uz Dagdas vidusskolu.
Skolas direktore Vija Gekiša