Latvijas Mazpulku projektu forums “Mazpulki Latvijas lauku attīstībai”.
19. oktobrī, kad skolēniem sākās brīvlaiks, Dagdas centīgākie mazpulcēni devās uz Bulduru tehnikumu, lai piedalītos Latvijas mazpulku svarīgākajā pasākumā - forumā jeb mazpulku darbu skatē, lai prezentētu savus projektus, darbs pie kuriem notika no marta līdz pat oktobrim.
Praktiska darba izstrāde (sakņu pētersīļu un dārza sojas audzēšana un pētīšana), darbu plānošana, grāmatvedības aprēķinu veikšana, rezultātu apkopošana un izvērtēšana un secinājumi – garš projekta izstrādes process, kas nav nemaz tik vienkāršs. Un, gatavojoties forumam, vēl jāpadomā par to, kā prezentēt un pārsteigt vērtēšanas komisiju, jo ir jāatbild uz jautājumiem, jāaizstāv savs viedoklis.
Agnese Geka arī šogad drosmīgi izvēlējās biznesa projektu un izvirzīja sev mērķi izaudzēt sakņu pētersīļus pārdošanai “Ezerkauliņiem”. Diemžēl iegūtā raža neattaisnoja cerības. Jau pavasarī bija problēmas ar sēklu dīgšanu, bet rudenī izrādījās, ka lielākā daļa sakņu neatbilst kvalitātes prasībām. Taču Agnese var lepoties, ka ir ar savu darbu nopelnījusi algu! Forumā Agnese saņēma II pakāpes sertifikātu.
Pārējie foruma dalībnieki izvēlējās pētījuma projektus par sakņu pētersīļu audzēšanu, audzējot dārzeni, veica novērojumus un rezultātu analīzi. Forumā Raivis Munda, Lauris Borovkovs un Jānis Kavuns veiksmīgi aizstāvēja savus projektus un ieguva I pakāpes sertifikātus.
104.Dagdas mazpulka vadītāja Anna Krilova
Audiovizuālās darbnīcas programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros
Šajā rudenī 8.a un 8.b klases izvēlējās savādāku aktivitāti – tiešsaistes audiovizuālās datorgrafikas darbnīcu un digitālā foto darbnīcu. Ventspils digitālā centra pasniedzēji rosināja skolēnus papildināt savas zināšanas par Latvijas mākslas norisēm, izzināt Latvijas mākslas vēsturisko mantojumu, gan arī gūt ieskatu par mākslas darbiem, kuru izveidei mūsdienās tiek izmantota datorgrafika.
Nodarbībās tika apgūtas praktiskās iemaņas plakātu veidošanā, attēlu apstrādē, apgūstot IT piedāvātās iespējas. Sevišķi tika novērtēta datorgrafikas darbnīca, jo pasniedzēji izmantoja straumēšanas iespējas, veidojot īsus video par svarīgākajām darbībām. Video ir pieejami skolēniem arī pēc nodarbības, kas ļauj savā tempā apgūt jauno, vēlreiz noskatīties nesaprotamo, atcerēties aizmirsto.
Citādas un praktiski noderīgas darbnīcas – tas ir skolēnu vērtējums!
8.a un 8.b klašu audzinātājas Anna Krilova un Rita OroleKarjeras nedēļa 9.b klasē
2024.gada no 7. oktobra līdz 11.oktobrim Dagdas vidusskolā notiek Karjeras nedēļas pasākumi. Tās mērķis ir palīdzēt izglītojamiem iepazināties ar profesijām; profesionālās izglītības iestādēm; uzzināt par karjeras iespējām. 9.klašu skolēniem tāpat, kā 12.klašu skolēniem, jāpieņem nopietno lēmumu mācību gada beigās: kādu profesiju viņi vēlētos apgūt nākotnē, kur apgūt nepieciešamās prasmes un iemaņas izvēlētajā profesijā. Par to jau jāsāk domāt vēl skolā. Atrast atbildes uz jautājumiem: par ko es gribu kļūt, kur es varu apgūt šo profesiju, kas man jāzina un jāmāk, kādas man ir iespējas karjerā- palīdz daudzveidīgi karjeras nedēļas pasākumi visā gadā garumā.
Ceru, kā gūta pieredze un zināšanas par šīm profesijām palīdzēs jauniešiem aizdomāties par sapņu profesiju un izdarīt pareizo izvēli nākotnē. Pateicāmies skolas karjeras konsultantam Regīnai Pauliņai par palīdzību ekskursiju organizēšanā.
9.b klases audzinātāja Snežana Smirnova
Dagdas vidusskolā RIPO sācis “ripot”.
Jau otro gadu Dagdas vidusskolā, pateicoties Krāslavas novada pašvaldības jauniešu iniciatīvu konkursam, tiek realizēti skolēnu pašpārvaldes rosināti projekti, šogad tas ir projekts “RIPO”.
Sadarbojoties, konsultējoties un veiksmīgi rodot risinājumu, pie skolas tika uzcelta velosipēdu novietne. Projekta tapšanā iesaistījās 8.-9.klases skolēni, mājturības un tehnoloģiju skolotājs un skolas tehniskais personāls.
Pašpārvaldes dalībnieki veica aptauju un sarunas ar 6.-9.klašu skolēniem par viņiem nepieciešamajiem remontdarbiem skolas vides labiekārtošanā, lai apzinātu nepieciešamību labiekārtot velosipēdu un skrejriteņu novietni pie skolas un atrašanās vietas izvēli.
Projekta mērķis bija veicināt prasmi plānot, darboties komandā, ko skolēni veiksmīgi paveica. Uzsākot darbu pie projekta, visi iesaistītie zēni kopā ar mājturības un tehnoloģiju skolotāju Aigaru Viguli gan izvēlējās, gan sagatavoja vietu novietnes uzstādīšanai, gan, atsākot darbu septembrī, kopā krāsoja, stiprināja un uzstādīja objektu. Tas noteikti sekmēja skolēnu pieredzes gūšanu praktisku darbu veikšanā un, ieguldot savu darbu, gūt reālu pienesumu skolas vides labiekārtošanā.
Pozitīvi ir tas, ka iesaistītie skolēni sadarbojās savā starpā, arī ar skolotāju un tehniskajiem darbiniekiem. Gribas teikt paldies mūsu saimniecības daļas vadītājam Aigaram Orolam un viņa komandai par celtniecības materiālu sagādi un palīdzību novietnes tapšanā.
Projekts “RIPO” (velosipēdu novietne) būs ilgtspējīga celtne, kas ir veicinošs faktors skolēnu veselīga dzīvesveida popularizēšanai, aktīvai velosipēdu izmantošanai nokļūšanai skolā.
Velosipēdu un skrejriteņu novietne pie skolas vizuāli uzlabo skolas vidi, tai ir praktisks pielietojums, jau šoruden ļoti aktīvi tiek izmantota. Tā būs ilgtspējīga celtne. Izmantojot skolas līdzekļus, plānots vizuāli un praktiski vēl nedaudz veikt uzlabojumus.
Irēna Maļkeviča
Dagdas vidusskolas direktores vietniece audzināšanas jomā,
projekta “Ripo” koordinatore
“Latviski domāt, latviski runāt, latviski just” ( Kārlis Mīlenbahs)
1998. gada 15. oktobrī Satversmes 4. pantā tika nostiprināta valsts konstitucionālā vērtība: „Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda.” Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita vadībā pieņemts Valsts valodas likums (2021.g.)
Valsts valodas dienā Latviešu valodas aģentūras direktore Inita Vītola atzīst: „Kad runājam par valodu, mēs zinām, ka katram tā nozīmē ko savu ‒ atšķiras mīļākie vārdi un izteicieni, atšķiras mūsu zināšanas un vārdu krājums. Bet svarīgs ir kopīgais: mūs visus vieno latviešu valoda ‒ mūsu valsts valoda. Svinēsim Valsts valodas dienu, runājot latviski, izzinot latviešu valodu un tās vēsturi, domājot par latviešu valodas pastāvēšanu nākotnē. Mums ir iespēja visiem kopā veidot Valsts valodas dienas atzīmēšanas tradīcijas.”
Dagdas vidusskolas 12.ab klašu skolēnu(Latviešu valoda II) 3 komandas piedalījās tiešsaistes erudīcijas spēlē „Es un Satversmes 4. pants”, lai pārbaudītu un pilnveidotu savas zināšanas par latviešu valodu. 50 jautājumi 5 kārtās, apmēram 400 - komandu un individuālo dalībnieku konkurence.
Rezultāti bija iepriecinoši:
“Narūta” – komandas kapteine Anastasija Potapova (Raitis, Jolanta, Sintija M., Sintija V.) 40.vieta
“Alus cienītāji” – komandas kapteinis Artjoms Dorofejevs (Kirils, Valērija A.) 87. vieta
“DV VELVA” – komandas kapteine Anžela Kovalevska (Vita, Viktorija, Evelīna, Laura) 114.vieta.
Secinājums izskanēja erudīcijas konkursa beigās – Ko esmu
ieguvis/usi, piedaloties spēlē „Es un Satversmes 4. pants”?
Prieku un gandarījumu. Sapratu, ka man patīk spēlēt spēles. Jaunas zināšanas
par latviešu valodu. Vērtīgi pavadītu laiku.
Informāciju apkopoja latviešu valodas un literatūras skolotāja Aina Slesare
Jauna tradīcija
Šogad skolā ieviešam jaunu tradīciju - saldo “PALDIES” dienu. Katra mēneša beigās apkopojam visas skolas saimes lielākus un mazākus panākumus, sasniegumus skolas vai ārpusskolas mērogā, vietējā kopienā, par kuriem bieži vien mēs pat nezinātu.
Septembra mēnesī “saldo paldies” teicām par pasākumu vadīšanu, piedalīšanos konkursā, sporta sacensībās “Rudens kross” un “Vieglatlētikas sacensībās” Krāslavas novadā Latvijas karatē čempiona titula iegūšanu, iesaistīšanos ‘Erasmus” projektā, par skolotāju atklāto stundu vadīšanu un iesaistīšanos Vislatvijas nacionālo veselību veicinošo skolu semināra organizēšanā.
Paldies sakām ne tikai skolēniem, bet arī skolotājiem un tehniskajiem darbiniekiem, pulcējoties svinību zālē un pasniedzot kādu saldumiņu .
Šis it kā nelielais pagodinājums saņēmējam sniedz prieku un gandarījumu, ka esi pamanīts un ka ar mani lepojas visa skolas saime.
Lai veicas oktobrī!
Skolas administrācija
Dagdas vidusskolā 26.septembris aizritēja aktīvi, interesanti un veselīgā gaisotnē, jo pie mums viesojās Nacionālo Veselību Veicinošo skolu tīkla koordinatori no Rīgas SPKC, Krāslavas, Daugavpils, Ikšķiles, Rēzeknes, Limbažiem, Feimaņiem un Ezerniekiem pieredzes apmaiņas seminārā “Izglītojamo talantu attīstība, dalība izglītības iestādes un kopienas kultūras un veselību veicinošos pasākumos labbūtības veicināšanai”.
Pateicoties SPKC Veselības veicināšanas vadības nodaļas vadītājas Maijas Kalpišas un vecākās veselības veicināšanas koordinētājas Bertas Leimanes, pasākums izdevās vērtīgs, izzinošs un iedvesmojošs. Pateicamies Krāslavas novada projektu speciālistei Olgai Gekišai par izsmeļošu stāstījumu veselību veicinošā jomā vietējā kopienā, realizējot apjomīgus projektus. Sirsnīgi vārdi veltāmi mūsu talantīgajiem skolēniem un skolotājiem, kuri muzicēja, vadīja nodarbības, atbalstīja un palīdzēja pasākuma veiksmīgā norisē. Pasākumu atklājot visus priecēja Jolantas un Roberta Stankeviču duets, 10.-12.kl. zēnu vokālais ansamblis un mūsu dziedošie skolotāji.
Ciemiņi varēja vērot jauku nodarbību “Ābolīša pamācības” 2.klasē, kuru vadīja Ilze Tukiša un Lidija Kartenko, klases stundu 8.a klasē “Mīli savu tuvāko kā sevi pašu”, skolotāja Anna Krilova un nodarbību 11.klasē “Dainu skapis, latviešu tautasdziesmas vārdos un mūzikā”, skolotājas Olga Boboviča un Rita Orole.
Noslēgumā visi semināra dalībnieki Andrupenes lauku sētā baudīja mieru, relaksāciju, piedaloties Evijas Maļkevičas- Grundeles vadītajā māla darbnīcā, mielojoties ar gardajām pusdienām, klausoties muzeja vadītājas Skaidrītes Pauliņas humorpilno un sirsnīgo ekskursiju.
Dienas izskaņā SPKC pārstāves piedalījās arī skolas vecāku kopsapulcē, informējot klātesošos par veselīga dzīvesveida svarīgo lomu bērnu un jauniešu izaugsmē un attīstībā. Detalizēti izklāstīja par dažādām atkarībām, kuru izplatība diemžēl parādās arī mūsu skolēnu vidū.
https://www.spkc.gov.lv/lv/jaunumi?category%5B693%5D=693
Direktores vietniece Irēna Maļkeviča
Aizraujošs stāsts par militāro aliansi - NATO
Ir pagājuši 20 gadi, kopš Latvija ir pasaulē spēcīgākās politiskās militārās alianses – NATO – dalībvalsts. Ziemeļatlantijas līguma organizācijā, jeb NATO, šobrīd ir 32 dalībvalstis. Latvija blokam pievienojās 2004.gada 29.martā kopā ar tādām valstīm kā Igaunija, Lietuva, Bulgārija, Rumānija, Slovākija un Slovēnija.
Kādi ir bijuši šie 20 gadi NATO sastāvā, ko Latvija ir ieguvusi un kā NATO ir kļuvusi vēl spēcīgāka? Uzzināt atbildes uz šiem jautājumiem 12.a un 12.b klašu skolēni tikās ar ASV vēstniecības pārstāvi Nilu Studentu un NATO kareivjiem – Mr.Houterier un Mr. Hepler.
Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, sabiedrotie aktivizēja NATO aizsardzības plānu: NATO Baltijas gaisa patrulēšanas operāciju, gādājot par Latvijas un pārējo Baltijas valstu gaisa telpas drošību.
Aizraujošais stāsts viegli saprotamā angļu valodā un iespēja uzdot jautājumus, kā arī diskusija par propagandas ietekmi un jaunākām ziņām, padarīja tikšanos par neformālu un iedvesmojošu.
Angļu valodas skolotāja Larisa Mačukāne
Meža ekspedīcija
18. septembrī Dagdas vidusskolas 6.a un 6.b klases skolēni devas mācību ekskursijā uz Kalupes pagastu, apskatījās Nīcgales Lielo akmeni un piedalījās AS "Latvijas valsts meži" organizētajā "Meža ekspedīcijā", kuras laikā mežsaimnieku vadībā veica izglītojošu pārgājienu dabā ar 10 meža izziņas pieturām.
Katrā pieturā skolēni veica praktiskus uzdevumus: noskaidroja, kas tiek ražots no mežā iegūtajiem resursiem, noteica koku vecumu un augstumu, mācījās skaitīt koku gadskārtas, noteica, cik skāba ir meža augsne, aprēķināt koku skaitu hektārā, cik ātri aug mežs. Skolēni tika iepazīstināti, kā notiek jaunaudžu aizsargāšana no meža zvēriem, kādi faktori var ietekmēt meža postījumus. Skolēniem bija iespēja iejusties inženieru lomā un apgūt prasmes bez naglām uzbūvēt tiltu pēc Leonardo da Vinči projekta.
Pārgājiena noslēgumā visi pulcējās atpūtas vietā, lai baudītu līdzi paņemtos gardumus un pārrunātu dienā piedzīvotos iespaidus.
Arvis: “Es uzzināju daudzas lietas par mežu – kā uzzināt koku vecumu, kā noteikt augšanas apstākļus un kā strādā meža darbinieki”.
Mārtiņš: “Man Meža ekspedīcijā patika kopābūšanas laiks ar klasesbiedriem. Mēs daudz uzzinājām par mežu, cik tas ir svarīgs mums. Ļoti patika celt tiltu”.
Aleksanadra: “Ļoti patika stacijā “Aizsargājam mežu” zīmēt darba burtnīcā”.
Sabīne: “Visvairāk patika zāģēt koku un uzzināt, cik precīzi nozāģēju. Izvēlēties priekšmetu un uzminēt vai tā sastāvā ir koks”.
Liene: “Šogad pirmā ekskursija manai klasei bija brauciens uz Latvijas valsts mežiem, un tas bija ļoti forši!
Mēs staigājām pa mežu un mums stāstīja daudz interesantas informācijas par kokiem, drošību mežā un kopumā par pašiem mežiem. Tur bija 9 dažādas stacijas, un katrā no tām mums stāstīja un rādīja kaut ko jaunu. Mums rādīja, kā izmērīt koka garumu, kā pasargāt kokus no mizgraužiem un citiem kukaiņiem, mēs pat cēlām tiltu no dažiem dēļiem neizmantojot naglas!
Pēdējā stacijā mēs gardi paēdām un devāmies uz māju.
Man šī ekskursija ļoti patika, jo tā bija ļoti interesanta, neparasta un jautra.
Beigās gribu pateikt milzīgu paldies skolotājām Diānai Kiseļovai un Allai Dzalbei par jauko, izzinošo ekskursiju!”
Paldies VAS ‘’Latvijas valsts meži’’ komandai par iespēju mācīties dabā!
Informāciju apkopoja 6.a un 6.b klases audzinātājas Alla Dzalbe un Diāna Kiseļova
Kāds “putns” esmu es?
Jānis Baltvilks lieliski prata „lasīt” dabu, to visā tās smalkumā aprakstot gan dzejo|os, gan stāstos. Viņš neuzkrītoši atgādināja, ka katram kokam, krūmam, puķei, putnam, zvēram, zivij un kukainītim ir unikālas īpašības un Cilvēka dots vārds. Lakstīgala, dzērve, dzērvene, staltradzis, sīlis, sermulītis, zeltgalvītis, krustknābis, dižraibais dzenis, vītiņš, čuņčiņš, svirlītis, virši, mellenāji, brūklenāji, kārkls, kadiķis, cūkpiene: tie ir skaisti, skanīgi vārdi, kas liecina par mūsu senču vērību un tuvību dabai.
Jānis Baltvilks bija šī mantojuma glabātājs un tālāk devējs. Viņš pievērsa uzmanību kūsājošajai dzīvībai ap mums, kas čivina, vidžina, ūjina, vītero, šalc, svilpo un mutuļo, izsējas un izšķiļas, nārsto, vairojas un mirst tepat mums blakām: tā ir daba, kuras dzīvā šūna mēs esam.
Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā 17.septembrī notika Dzejas dienu lasījumi, kurā piedalījās Dagdas vidusskolas 6.b klases skolēni. Viņi lasīja Jāņa Baltvilka dzejoļus, klausījās autora dzīvesstāstu skolotājas Ainas vēstījumā, iepazinās ar vēl nesen izdoto žurnālu “Zīlīte” saturu un sajūsminājās par Ābeču izstādi.
Karīna: Mēs dziedājām jautru dziesmiņu “Lielā zive”, vārdus uzrakstījis J. Baltvilks.
Emīls: Dzejas dienā mēs stāstījām dzejoļus, dziedājām dziesmu, skatījāmies žurnālus “Zīlīte”.
Arvis: Mēs daudz ko uzzinājām par Jāni Baltvilku – dzejnieku, dabas mīļotāju un sargātāju.
Karolina: Man patika bibliotēkas mājīgā atmosfēra. Baidījos slikti nolasīt dzejoli.
Liene: Paldies par jauko cienastu!
PALDIES par sadarbību Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas vadītājai Ilonai Bronkai, bibliotekārei Ilonai Augustovai un darbiniecei Helēnai Punculei.
Uz tikšanos citos pasākumos!
6.b klases skolēni un latviešu valodas skolotāja Aina Slesare
Dāvinājums Dagdas vidusskolai
2024. gada 16. septembrī militārajā bāzē “Ādaži” dienošie sabiedroto karavīri no NATO daudznacionālās kaujas grupas Latvijā kopā ar Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes pārstāvjiem pasniedza grāmatu un galda spēļu ziedojumu Dagdas vidusskolai. Ziedojums tika pasniegts Dagdas vidusskolai, Ilūkstes Raiņa vidusskolai, Krāslavas Varavīksnes vidusskolai un Zemgales vidusskolai.
Šīs iniciatīvas mērķis ir veicināt skolēnu kvalitatīvu brīvā laika pavadīšanu gan starpbrīžos, gan pēc mācību stundām. Dāvinājumā iekļautas daiļliteratūras grāmatas un dažādas galda spēles, kas ne tikai izklaidēs, bet arī attīstīs skolēnu radošās un stratēģiskās domāšanas prasmes.
Šī labdarības akcija kļuvusi iespējama, pateicoties Itālijas kontingenta karavīru iniciatīvai. Vasarā Itālijas armijas karavīri militārajā bāzē "Ādaži" rīkoja picas un lazanjas pēcpusdienu, kuras laikā karavīri tika aicināti ziedot labdarībai. Karavīru atsaucība bija ievērojama un savākto ziedojumu 7. augustā Itālijas kontingenta pārstāvis pasniedza Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandierim pulkvedim Oskaram Kudlim.
Grāmatu un galda spēļu ziedojums Latgales un Sēlijas reģionos tika pasniegts laikā, kad Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde kopā ar NATO daudznacionālās kaujas grupas Latvijā karavīriem piedalās visaptverošas valsts aizsardzības mācībās "Namejs 2024".
Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigāde
Tēvu diena
2024. gada 13. septembrī notika sākumskolas klašu Tēvu dienai veltītais pasākums ,,Futbola mačs ar tēti”. Pasākumā piedalījās 8 komandas, katrā no tām bija 3 tēvi un 3 bērni. Šis pasākums saliedēja un stiprināja draudzību starp tēviem un bērniem un arī starp klases biedriem un vecākiem. Futbola spēlē svarīgi ne tikai gūt vārtus, bet arī atbalstīt citam citu.
Tas vēlreiz parādīja, ka kopā mēs esam stiprāki ne tikai laukumā, bet arī dzīvē.
Aktīvi bija ne tikai dalībnieki, bet arī līdzjutēji, ar plakātiem, ar skaļiem uzmundrinājuma saucieniem.
Sīvā cīņā 1. vietu izcīnīja 4. a klases komanda, 2. vietu ieguva 3. b klases komanda, 3. vietu ieguva 2. b klases komanda.
Esam pateicīgi visiem tēviem, kuri atsaucās aicinājumam un piedalījās spēlē, visiem skolēniem, kas spēlēja un mūsu saldo balvu sponsoriem Raitim Azinam un Artjomam Gekišam.
Dagdas vidusskolas direktore Vija Gekiša
ASV vēstniecības pārstāvji Dagdas vidusskolā
Šī gada 10. septembrī Krāslavas novadu savā pirmajā darba vizītē apmeklēja ASV vēstniecības Latvijā diplomāte, Politikas un ekonomikas nodaļas pārstāve Rayna Farnsworth, lai uzzinātu vairāk par novada domes un pašvaldības iestāžu darbību, prioritātēm, kā arī pilsētas un novada aktualitātēm.
Dagdas vidusskolai ir sadarbība ar ASV vēstniecību, ar kuras palīdzību tika veikta apkures sistēmas uzlabošana un arī ventilācijas ierīkošana sporta zālē, tad Rayna Farnsworth un politikas speciālists Kirils Teniševs apmeklēja mūsu skolu, lai uzzinātu vairāk par skolu, tās dzīvi. Notika arī tikšanās ar vidusskolēniem, kur ASV vēstniecības Latvijā diplomāte, Politikas un ekonomikas nodaļas pārstāve Rayna Farnsworth pastāstīja par sevi, par savām karjeras iespējām, atbildēja uz skolēnu jautājumiem.
Angļu valodas skolotāja Larisa Mačukāne, kura piedalījās mācībās ASV, ir uzaicināta uz ASV vēstniecību, uz tikšanos.
Mēs ceram arī uz turpmāko sadarbību.
Dagdas vidusskolas direktore Vija Gekiša
Sajust vēju dzejā
Edīte Olupe savā “Vēju grāmatā” aicina tuvāk iepazīt it kā neredzamo, bet allaž sajūtamo vēja klātbūtni un izjust tā daudzveidību un strādīgumu: “Vējš ir visur: klajā laukā un torņa smailē, kuģa burās un meitu brunčos, pūķa astē un vēja tunelī, ērģeļu stabulēs un dzirnavu spārnos, vietvārdos un buramvārdos, grieķu mītā un tautasdziesmas četrrindē.”
Pamatojoties uz šīs grāmatas enciklopēdisko informāciju un fascinējošo tēlu, Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā 12.septembrī notika Dzejas dienu lasījumi, kurā piedalījās Dagdas vidusskolas 12.klases skolēni.
12.klašu skolēnu atsauksmes par Dzejas dienām:
Sintija M.:
Lasot dzejoļus, attīstījām gan atmiņu, gan runas prasmes. Šī gada mūsu dzejas
motīvs asociējas ar svaigumu dabā un metaforiski - pārmaiņām dzīvē, kuras var
būt gan pozitīvas, gan negatīvas.
Artjoms: Interesanti uzzināt, ka par vēju ir tik daudz dzejoļu, sacerēts dziesmu par vēja tematiku. Pasākuma beigās mēs apskatījām bibliotēkas tematisko izstādi par visdažādākajām ābecēm, sākot no padomju laikiem līdz mūsdienām.
Anžela: Man bija neparasti tas, ka izvēlētais dzejolis patiešām mani uzrunāja, jo dzejoļa liriskais tēls vējš bija kā brīvības un neatkarības simbols. Tā ir kustība laikā, telpā, kas ietekmē mūsu dzīvi un izvēli. Bija aizraujoši klausīties klases biedru lasījumus, kā viņi izjuta savus dzejoļus.
Evelīna: Manuprāt, bibliotēka un tās atmosfēra ideāli der kā pasākuma vieta dzejas lasījumiem.
Valērija B.: Skolēni praktizēja publisko runu, ne tikai lasot dzeju, bet arī pamatojot savu izvēli un vēja nozīmi autora un savā dzīvē.
Daniela: Dzejoļi ar vēja motīvu ir laba rudens un mācību gada ieskaņa, jo dzejoļos vējš nozīmē pārmaiņas un vēlmi kustēties tālāk.
Raitis: Man patika muzikālās pauzes. Es biju izbrīnīts par sevi, ka pārzinu latviešu mūziku, un to, cik interesanta var būt diskusija par vēju.
Anastasija: Vējš vienmēr bijis ne tikai asociācija brīvībai, neatkarībai, mīlestībai, bet arī gadalaiku aprakstam. Skolēni lasīja dzejoļus, klausījās dziesmas par vēju, piedalījās dažādās aktivitātēs.
Vēja motīvs turpinājās arī piektdien Dagdas vidusskolas radiofonā, kur Dzejas dienu rīta lasījumā piedalījās Raitis, Aleksejs, Artjoms.
PALDIES par sadarbību Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas bibliotekārei Ilonai Bronkai un labajam, nemanāmajam palīgam Helēnai.
Latviešu valodas un literatūras skolotāja Aina Slesare
Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības Latgales novada starpfināls Rēzeknē
Saulainajā septembra dienā Rēzeknē norisinājās Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības Latgales novada starpfināls. Krāslavas novadu pārstāvēja Dagdas vidusskolas skolniece Liene Matjušonoka. Saliedēto bibliotekāru un skolotāju (Aina, Diāna, Ilona un Viktorija) pavadījumā Dagdas vidusskolas 6. b klase devās uz Rēzekni atbalstīt klasesbiedreni.
,,Mūsu Liene ir vislabākā lasītāja,” jautrās klasesbiedru balsis pavadīja Lieni uz skatuvi. Liene saņēma diplomu un balviņas par drosmi uzstāties un aizraut lasītājus ar fragmenta lasīšanu no Astrīdas Lindgrēnas grāmatas ,,Brāļi Lauvassirdis" , ka arī guva jaunu lasīšanas pieredzi. Par lasīšanu Liene teica: ,, Es esmu izvēlīga lasītāja. Man patīk grāmatas ar neparastiem piedzīvojumiem.”
Foto: Evika Muizniece
Lai lasītprieks pavada meiteni visas dzīves garumā!
Zaļo gaismu Skaļajai lasīšanai!
Krāslavas novada bibliotēkas
Bērnu literatūras nodaļas vadītāja
Viktorija Urbanoviča
2024./2025. mācību gada sākums Dagdas vidusskolā
Pirmais septembris - diena, kad vasara pakāpeniski piekāpjas rudenim, bet skolēni atgriežas skolas solos pie grāmatām, draugiem un zināšanām ar cerībām un ambīcijām apgūt ko jaunu.
Arī šogad 2. septembrī ar priekā mirdzošām acīm Dagdas vidusskolas skolēni, skolotāji un vecāki pulcējās skolas pagalmā, lai svinīgi atzīmētu šo īpašo dienu - jaunā mācību gada sākumu.
Visus sagaidīja divpadsmito klašu sarīkota līnija ar īpaši aizraujošu pasākuma tematu - Pinokio piedzīvojumi! Kopā ar Pinokio (Artjoms Dorofejevs), viņa tēvu (Dmitrijs Račko) un to palīgu aizraujošām aktivitātēm mēs visi kopā ceļojām gan pa nopietnām, gan arī brīžiem bērnišķīgām un pasakainām taciņām.
Pasākuma oficiālajā daļā skanēja Latvijas valsts himna “Dievs, svētī Latviju!”, kura visus mūs vienoja kā kopienu. Tad skolas direktore Vija Gekiša visus uzmundrināja, iepazīstināja ar jaunajām gaidāmajām pārmaiņām un izaicinājumiem, kas gaida skolēnus un skolotājus šajā mācību gadā. Šajā svarīgajā dienā skolā viesojās arī Latvijas vieglatlēte Gunta Vaičule, Dagdas pilsētas un pagastu apvienības vadītājs Edgars Tjarve un Krāslavas novada Izglītības pārvaldes izglītības darba speciāliste Karīna Ledvika, kuri pievienojās skolēnu sveikšanai ar dažādiem novēlējumiem un pamācībām, lai būtu veiksmīgas jaunā mācību gada skolas gaitas.
Īpaši tika sveikti pirmklasnieki – jaunākie mūsu skolas biedri, kuri pirmo reizi iesoļoja skolā ar cerībām un sapņiem par lieliem piedzīvojumiem nu jau savā skolā! Mazie skolēni saņēma sirdi sildošas dāvaniņas un, protams, skolas dienasgrāmatas, kuras ar prieku viņiem pasniedza Pinokio, kurš noteikti uzjautrināja ne tikai pirmklasniekus, bet arī visu skolu. Savukārt 1.a klases skolniece Lelde Azina nolasīja dzejoli.
Šī diena ir arī nozīmīga mums, 12. klašu skolēniem, jo tā iezīmē mūsu pēdējo mācību gadu vidusskolā un tātad šajā skolā. Šis gads būs pilns ar izaicinājumiem un atbildības treniņiem, jo priekšā ir gaidāmi daudzi eksāmeni, kuri noteiks mūsu turpmāko ceļu, pa kuru varēsim doties tālāk. Kā 12. klašu skolēni arī novēlējām veiksmi visiem skolasbiedriem un skolotājiem jaunajā mācību gadā! Mūsu meitenes Anastasija Gaveika un Anastasija Potapova lieliski novadīja pirmo rudens pasākumu!
Nedaudz apmākušās debesis atgaiņāja Linarda Kalniņa
skaistās dziesmas un alfabēta skaitīšana ar bezbailīgu pirmklasnieku, kurš
pierādīja, ka arī pirmajās klasītēs mācīsies jau gudri skolēni! 12.b klases skolniece
Sintija Mizāne izkustināja katru no mums, visi skolēni, skolotāji, vecāki un
arī viesi dejoja līdzi! Tas bija jautri!
Pasākuma noslēgumā mēs, 12. klases skolēni, pēc tradīcijas pavadījām pirmklasniekus uz savām klasītēm un arī paši devāmies pārrunāt par gaidāmajām mācībām skolā.
Dagdas vidusskolas Zinību dienas pasākums bija lielisks sākums jaunajam mācību gadam! Šī diena noteikti paliks atmiņā gan pirmklasniekiem, kas pirmo reizi iepazīs skolas dzīvi, gan vecāko klašu skolēniem, kas jau zina, cik aizraujoša var būt skola! Visiem skolēniem, vecākiem un skolotājiem novēlam veiksmīgu un radošu mācību gadu! Mēs esam liela ģimene, kura kopīgiem spēkiem var pārvarēt visas grūtības un kopā piedzīvot laimīgus mirkļus!
Anastasija Gaveika 12.b un Anžela Kovalevska 12.a
Ekskursija uz Ludzu
Mācību gada noslēgumā skolēni tradicionāli dodas ekskursijās. 3.a un 3.b klases devās braucienā uz Ludzu, vecāko Latvijas pilsētu.
Pilsētā apmeklējām Ludzas novadpētniecības muzeju un Amatnieku centru.
Ludzas novadpētniecības muzejs ir vieta, kur iepazīt un sajust Ludzas novada vēstures elpu. Interesanta ir brīvdabas nodaļa, kas ļauj gūt priekštatu par iepriekšējo gadsimtu ēkām un sadzīvi Latgales laukos. Muzeja telpās ir apskatāma arī dabas ekspozīcija, tiek piedāvāta nodarbība par Latvijas putniem.
Mūsu skolēnus muzejā sagaidīja Meža māte, kura bērnus iesaistīja kustību rotaļās, stāstīja par Latvijā sastopamiem putniem, uzdeva jautājumus par dabu.
Amatnieku centra darbinieces skolēnus sagaidīja tautastērpos, uzrunājot latgaliski. Par latgaļu vēsturi skolēni klausījās interesantu stāstījumu, atbildot uz jautājumiem, aplūkojot zīmējumus, senos darbarīkus, izmēģinot aušanas prasmi. Bērni radoši izpaudās darbojoties keramikas darbnīcā. Katrs saņēma māla piku un varēja ļaut vaļu fantāzijai to pārveidojot. Skolēni aizrautīgi darbojās un rezultātā tapa jauki darbiņi, kuri tika doti bērniem līdzi. Amatnieku centrā skolēni aplūkoja daudzveidīgos mākslas priekšmetus un iegādājās arī suvenīrus.
Skaistos skatus uz Ludzu un tās apkārtni skolēni ekskursijas beigās baudīja apmeklējot Ludzas pilskalnu.
Paldies šoferim Jurim Čerņicovam par braucienu.
3.a un 3.b klases audzinātājas.
Dobelē izdejoti “mazie dziesmu un deju svētki"
Agrs 24. maija rīts, ir plkst. 4:40, aust saulīte, bet Dagdas vidusskolas pagalmā skan tautiska mūzika, rit iesildīšanās dejas solis, piebrauc skolēnu vecāku mašīnas, pulcējas skolēni, lai dotos tālā ceļā uz Zemgales pilsētu Dobeli, kur nu jau divdesmit piekto reizi notiks tautas deju festivāls “Latvju bērni danci veda”. Pasākums ir viens no XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku starpsvētkiem, uz kuru šodien pulcējas 3856 dejotāji no 104 deju kolektīviem. Ceļā pavadītas piecas ar pusi stundas, un esam ceriņu smaržu piepildītajā Dobelē. Visur skan bērnu čalas, skaisti tautu tērpi ņirb ik uz soļa.
Karsti, pat ļoti, bet tas netraucē mūsu tautas deju kolektīviem “Ritenītis”(vadītāja Aina Murāne) un “Atspolīte” (vadītāja Marika Vaičule) azartiski un skaisti nodejot latgalisku deju popūriju ielu koncertā pie Dobeles kultūras nama. Dobele saistās ar ceriņiem, tāpēc to reibinošo smaržu un skaistumu steidzam izbaudīt Ceriņu dārzā. Tur gribas pakavēties vēl un vēl, smaržot, fotografēt, atrast kādu “laimīti”, bet laiks rit un jādodas izbaudīt pasākuma emocionālāko daļu – svētku gājienu.
Pulcējamies Dobeles Mūzikas skolas pagalmā, lai divu kilometru garumā dotos uz skaisto pilsētas Ķestermuižas estrādi. Ejot gājienā, pārņem kopības sajūta, dalībniekus uzmundrina pūtēju orķestra, kapelas priekšnesumi, bet visam pāri mūsu skolēnu skandējums: “Dagda!”, “Latgale!”. Klāt estrāde. Nogurums, uzberztas tulznas, bet, sākoties koncertam, viss aizmirstas, jo priekšnesumi mijas ar grupas “Citi zēni” solista Jāņa Pētersona atraktivitāti, skatītāju iesaisti, pozitīvā gaisotne virmo ik uz soļa.
Diena tuvojas izskaņai, esam laimīgi tikuši autobusā, priekšā ceļš mājup, kas sākas ap plkst. 21:00. Vēl tikai kāds našķis, sviestmaize… un braucam. Nogurums nav ņēmis virsroku, jo jauniešiem pietiek spēka mājupceļā līdz 2:00 kolosāli dziedāt karaoke, klausāmies “Prāta vētras”, “Labvēlīgā tipa” un citu jauku grupu dziesmas mūsu zēnu sniegumā.
Izdejoti “mazie deju svētki”, pozitīvās, jaukās emocijas, prieks, kopības sajūta noteikti paliks atmiņā. 2025. gada jūlijā Rīgā notiks “lielie” Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, kurus novēlu izbaudīt visiem Dagdas vidusskolas deju kolektīviem!
No sirds pateicamies mūsu lieliskajām deju kolektīvu vadītājām Ainai Murānei un Marikai Vaičulei! Paldies jāsaka arī māmiņām Ievai Stikutei un Regīnai Pauliņai, kuras mazos dejotājus visas dienas garumā apčubināja un pieskatīja. Paldies jaukajiem šoferīšiem, kuri aizvizināja visur, kur vajadzēja!
Direktores vietn. audzināšanas jomā Irēna Maļkeviča
Turpināt iedraudzēties ar bitēm!
Turpinot iepazīt visu ap un par bitēm, 104.Dagdas mazpulka dalībnieki 24.maijā devās uz z/s “Kurmīši”.
Saimniecībā iepazinām biškopības vēsturi, kas tika papildināta ar īpašiem faktiem, bišu dzīvi, medus sastāva īpatnības. Dabā apskatījām un izsmaržojām medus augus – ehinacejas, salvijas, dažādas mētras, raudeni un citus. Neizpalika tējas pauze ar dažādu medus veidu degustāciju un sausseržu ievārījumu. Noslēgumā apmeklējām šūnu ražošanas cehu un nelielo muzeja ekspozīciju, kur ir savākti medus paraugi un stopu vai pat dravu fotogrāfijas no dažādām pasaules valstīm, kuras ir apmeklējuši paši saimnieki. Katram bija iespēja izveidot sveci no bišu šūnas.
Ehinaceju laukā atradām ne tikai savvaļas bišu kāres, kurās jau notika kukaiņu attīstība, bet arī pagājušā gada sēklas, tāpēc turpināsim eksperimentēt – sēklas ir jau iesētas, jāgaida, vai būs rezultāts.
104.Dagdas mazpulka vadītāja Anna Krilova
Ekskursija uz Lielvārdi un Koknesi.
Saulainā maija rītā 8.a un 8.b klases skolēni projekta ”Skolas soma “ ietvaros devās ekskursijā uz Lielvārdi. Tur apmeklēja Andreja Pumpura muzeju.
Muzejs atrodas senajā Lielvārdes muižas klētī, romantiskā laukakmeņu ēkā Daugavas krastā jau kopš 1970. gada. Skolēniem bija iespēja ne tikai iegūt informāciju par latviešu tautas varoņeposa autoru Andreju Pumpuru, bet uz brīdi kļūt par Lāčplēsi, Laimdotu vai Spīdalu un izcīnīt spraigo cīņu ar Tumšo bruņinieku. Muzeja pagalmā apskatīja Lāčplēša gultu(dižakmens, svars 80 t) un Spīdalas bluķi – skaistās raganas ērto un ātro braucamrīku.
Saulaino dienu uz krāšņo dabu skolēni izbaudīja, pastaigājoties pa Lielvārdes parku, kur apskatīja eposa “Lāčplēsis” tēlu ozolkoka skulptūras un Lielvārdes bruņinieku pilsdrupas.
Brīnišķīgo dabas skatu, Daugavas krāšņuma un stāstu iedvesmoti, apmeklēja Likteņdārzu-
monumentālās ainavu arhitektūras ansambli uz Daugavas pussalas Koknesē. „Likteņdārzs” tapis visu to Latvijas iedzīvotāju piemiņai, ko Latvija zaudēja20.gadsimtā, — to, kas krituši karos, represēti, bijuši spiesti doties trimdā vai citādi cietuši savu politisko uzskatu dēļ.
8.a un 8.b klašu audzinātājas Ināra Krauliša un Snežana Smirnova