Katru gadu 10. septembrī tiek atzīmēta Pasaules pašnāvību novēršanas diena, kuras šī gada sauklis ir “Radīt cerību ar darbību”. Šīs dienas mērķis ir pievērst uzmanību pašnāvību profilaksei, mazināt aizspriedumus un veicināt organizāciju un sabiedrības izpratni, sniedzot vēstījumu, ka pašnāvības ir novēršamas.
Pašnāvība jeb suicīds ir apzināta dzīvības atņemšana sev pašam. Lai arī psihiska saslimšana nav obligāts pašnāvniecisku tieksmju vai pašnāvības priekšnosacījums, psihiski traucējumi būtiski paaugstina pašnāvības vai pašnāvības mēģinājuma risku.
Pašnāvības novēršanā visbūtiskākais aspekts ir savlaicīga un pēc iespējas agrīna psiholoģiskām ciešanām un/vai paaugstinātam pašnāvības riskam pakļauto personu atpazīšana.
Bērnu un pusaudžu biežākie pašnāvības riska faktori:
- Satraucošs dzīves notikums, kas pieaugušajam sākotnēji var likties nenozīmīgs, piemēram, problēmas skolā vai attiecībās, konflikts ar draugiem vai tuviniekiem, sociāla izstumšana;
- Psihiska saslimšana (piemēram, depresija) vai nopietna fiziska saslimšana (piemēram, diabēts vai seksuāli transmisīva slimība) pašam vai tuviniekiem;
- Bijusi fiziskas, emocionālas vai seksuālas vardarbības pieredze, ieskaitot ņirgāšanos (bullingu) skolā un vardarbību ģimenē;
- Alkohola un narkotiku lietošana (pašam pusaudzim un ģimenē);
- Iestājusies neplānota grūtniecība;
- Neskaidrība par savu seksuālo orientāciju;
- Uzsākta ārstēšana ar antidepresantiem dažos gadījumos jauniešiem var palielināt pašnāvības risku.
Šogad Pasaules pašnāvību novēršanas dienas ietvaros SPKC speciālisti ir izstrādājuši infografiku vecāko klašu skolēniem, vecākiem un pedagogiem “Pašnāvību novēršana – kā atpazīt pašnāvības riska pazīmes un palīdzēt līdzcilvēkam” (pievienota e-pasta pielikumā .pdf un .png formātos).
Aicinām izglītības iestāžu pedagogus pārbaudīt savas zināšanas par pašnāvību profilaksi, izpildot situāciju uzdevumus (Sarkanie karogi/Brīdinājuma signāli). Savukārt skolēniem piedāvājiet iespēju izmēģināt jaunas aktivitātes klases saliedēšanai (abi materiāli pievienoti e-pasta pielikumā, Word formātā).
Vairāk informācijas par pašnāvību riska faktoriem atrodama šeit.
Aicinām iepazīties arī ar citiem SPKC un Veselības ministrijas speciālistu izstrādātajiem materiāliem:
- “Kādas ir pašnāvības riska pazīmes?” (pieejams drukātā formātā);
- "Pirmā psiholoģiskā palīdzība";
- "Ieteikumi izglītības iestāžu psihologiem un pedagogiem darbam ar skolēniem, kuriem ir uzvedības un emocionāli traucējumi skolas vidē", A5, 28 lpp (pieejams drukātā formātā)
- Mācību filma skolēniem "Katrīna" ņirgāšanās profilaksei skolas vidē;
- "Ieteikumi izglītības iestāžu pedagogiem darbam ar mācību filmām “Katrīna” un “Roberts” emocionālās labklājības veicināšanai un ņirgāšanās mazināšanai skolā un interneta vidē"(pieejams drukatā formātā)
- Infografika “Pašnāvības: fakti un mīti”;
- Infografika “Depresija fakti un pazīmes”;
- Infografika “Psihiskā veselība”.
Ar visiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/informativi-materiali.