
Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem ir izstrādājusi pedagogiem un izglītības iestāžu vadībai paredzētus digitālos kursus ar mērķi mazināt pusaudžu ņirgāšanos. Digitālie kursi veidoti kā atbalsta materiāls pedagogiem, kurā sešu video lekciju formātā apkopoti praktiski izmantojami rīcības algoritmi un instrumenti ņirgāšanās situāciju atpazīšanai, novēršanai un saziņai ar bērnu vecākiem.
Digitālie kursi kopā ar palīgmateriāliem bez maksas ir pieejami Latvijā vadošajā tiešsaistes mācību platformā “LU Open Minded”, kā arī visas digitālo kursu epizodes ir skatāmas VM “Youtube” vietnē.
Kursi bez maksas pieejami šeit: https://openminded.lv/index.php/products/pedagogiem/ un VM “Youtube” vietnē.
Kursu saturu veido trīs tematiskie bloki ar divām epizodēm katrā blokā.
Epizodes satura blokā “Attiecības”:
- Kā atpazīt ņirgāšanos jeb mobingu?
- Kā veidot pozitīvu vidi klasē?
Epizodes satura blokā “Tehnikas”:
- Ņirgāšanās risku karte
- Valsts bērnu tiesību aizsardzības centra spēle “Ikviens ir svarīgs”
Epizodes satura blokā “Ātra rīcība”:
- Kā rīkoties ņirgāšanās situācijās?
- Kā runāt ar vecākiem?
Pedagogi aicināti darbā izmantot arī VM un jomas ekspertu izstrādāto mācību filmu pusaudžiem, kurā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. Mācību filmu var izmantot arī skolā klases stundās, lai kopā ar pusaudžiem skatītos un apspriestu ar ņirgāšanās problemātiku saistītus jautājumus. Filma ir pielāgota arī bērniem ar dažādām uztveres vajadzībām.
Filma un tās versijas pieejamas šeit:
Mācību filma par pusaudžu ņirgāšanos izglītības vidē
Mācību filmas versija bērniem ar redzes traucējumiem
Mācību filmas versija ar surdotulkojumu
Mācību filmas versija vieglajā valodā
Laipni aicinām iepazīties ar šiem materiāliem un izmantot tos skolas ikdienas darbā!
Visi kampaņas materiāli pieejami: ieskatiesacīs.lv!
Par ņirgāšanās problemātiku
Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dati rāda, ka Latvijā 35% pusaudžu regulāri saskaras ar ņirgāšanos, un Latvija šajā rādītājā ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā. Svarīgi uzsvērt, ka no ņirgāšanās cieš visas iesaistītās puses – pieaug psihiskās un fiziskās veselības riski, pasliktinās pusaudžu pašvērtējums un spēja kādam uzticēties, kā arī pazeminās sekmes un tālākās dzīves panākumi.
Kampaņa tiek realizēta Veselības ministrijas īstenotā Eiropas Sociālā fonda darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa „Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem” 9.2.4.1. pasākuma „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.