Esi drošs internetā un medijos.
2023.gada 7.februārī jau 20.gadu pēc kārtas tika atzīmēta Vispasaules
Drošāka interneta diena ar saukli “Drošāks internets sākas ar tevi!”
Internets ir publiski pieejama vispasaules sistēma, kas pārsūta dažāda veida datus. Tas ietver sevī elektronisko pastu, sociālos tīklus, datņu pārraidi utt. Mūsdienās tas ir galvenais rīks un vide, kurā mēs dzīvojam un darbojamies.
Ja salīdzināt tagadējo situāciju ar internetu un to pirms 20 gadiem, tad var teikt, ka būtiski izaicinājumu kļuva daudz vairāk, līdz ar to arī risku internetā pakļauties sliktām un nekorektām vietnēm ir daudz lielāka.
Latvijā sākot no 7. februāra, par godu DID norisinās vairāk nekā 150 pasākumi un aktivitātes par drošību internetā, iesaistot un izglītojot bērnus un jauniešus. Tiek organizēti dažādi pasākumi, lekcijas un stundas, kurās tiek runāts par drošu internetu.
Internetu uzskata par ļoti sarežģīti kontrolējamo vidi, kurā bērni sāk arvien vairāk darboties un pavadīt savu brīvo laiku. Tāpēc tagad ir arvien lielāks risks pakļauties viltus informācijai un noticēt tam ko lasi, redzi un klausies. Tajā, piemēram, var saskarties ar kaitīgu saturu, kurš nav piemērots bērniem. Vienaudžu savstarpējā saziņa sociālos tīklos, nereti var izraisīt pazemošanu un aizskaršanu. Komentāri tagad ir kļuvuši par vienu no populārākajiem pazemošanas veidiem internetā, kas ļoti ietekmē uz cilvēku emocionālo pašsajūtu. Jābūt uzmanīgiem interneta vidē, it īpaši, saziņā ar svešām personām, kas tiek atrastas interneta vietnēs un nav zināmas, jo var saskarties ar bīstamiem cilvēkiem, kas var nodarīt pāri.
Daudzas skolas un vecāki iesaistās un mēģina uzlabot un nodrošināt drošu atrašanos internetā visiem bērniem un arī pieaugušajiem. Mūsdienīgā pasaule arvien vairāk attīstās un iet lieliem soļiem uz priekšu. Tagad telefonos eksistē funkcija, kura dod iespēju vecākiem sekot bērna darbībai un drošībai internetā un pašā telefonā.
Par drošu internetu jārunā vairāk un plašāk, neskatoties uz to, ka daudzi uzskata, ka tie visu zina un tas nav svarīgi. Tas tomēr jādara, lai gan bērni, gan arī pieaugušie cilvēki nesaskartos ar internetkrāpniekiem vai arī nedrošām interneta vietnēm. Pārrunāšanu par drošu internetu vajadzētu sākt jau no pašas bērnības ģimenē, lai tiem būtu labāks priekšstats par interneta labām un sliktām pusēm.
Esiet uzmanīgi un dažreiz ieklausieties cilvēkos, kas tiešām vēlas, lai jūsu interneta lietošana būtu droša!
Informāciju apkopoja Viktorija Dimpere, 10.b klase.