Barikādes - izcils starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs
Barikāžu laiks ir vēsturisks apzīmējums 1990. gada 4. maijā atjaunotās Latvijas Republikas aizsardzības pasākumiem, kas tika organizēti Rīgā un citās Latvijas pilsētās no 1991. gada 13. līdz 27. janvārim. Plašākā nozīmē šis apzīmējums var tikt attiecināts uz laika periodu līdz 1991. gada 21. augustam, kad notika pēdējais OMON specvienību uzbrukums Jēkaba ielas barikādēm.1990. gadā tika gūti nozīmīgi panākumi, un latvieši, lietuvieši un igauņi vēlēšanu ceļā atkal nokļuva pie varas, un sāka oficiālu valstu neatkarības atjaunošanu. PSRS vadītājs Mihails Gorbačovs bija solījis neizmantot ieročus pret baltiešiem un viņu neatkarības centieniem. Taču tas izrādījās tukšs solījums…
Baltijas valstis straujiem soļiem sāka virzīties uz savu valstu neatkarības atjaunošanu. Pirmā lielo soli veica Lietuva, kura 1990. gada martā pieņēma aktu par Lietuvas neatkarības atjaunošanu. Padomju Savienība saprata, ka šādi likumi ir ceļš uz milzu valsts sabrukumu, tādēļ iesniedza Lietuvai ultimātu atcelt Neatkarības aktu. Lai iebiedētu un parādītu, kas sekos, ja ultimāts netiks apstiprināts, Padomju Savienības karaspēks 1991. gada 13. janvārī iebruka Lietuvā, ieņēma galvenās komunikācijas vietas – Lietuvas radio, televīziju -, kā arī parlamenta ēku u.c. svarīgus objektus Viļņā. Cenšoties iebiedēt tautu, kas šo objektus bija gatava aizsargāt, padomju karaspēks ar tankiem iebrauca pūlī un atklāja uguni, nogalinot 13 cilvēkus un ievainojot 140.
21. janvāris
kalendārā ir ierakstīts kā barikāžu aizstāvju piemiņas diena, kurā katru gadu
notiek dažādi pasākumi par godu visiem tiem, kas piedalījās barikādēs. Kopējais
barikāžu dalībnieku skaits īsti nav zināms, taču tiek teikts, ka tie bija
vismaz 40 000 cilvēku. 1995. gadā tika izveidots barikāžu dalībnieku atbalsta
fonds, kas no 1996. gada barikāžu sargiem sāka piešķirt 1991.gada barikāžu
dalībnieka piemiņas zīmes. Šos apbalvojumus šobrīd ir saņēmuši 19 000
dalībnieku.
Katru gadu Vecrīgā piemiņas pasākuma laikā tiek degti ugunskuri, kas nu jau kļuvis par vienu no barikāžu simboliem, jo arī 1991. gadā ugunskuri dega nemitīgi, dodot gan siltumu, gan gaismas cerības staru.
Kā Barikāžu laiku pieminēja Dagdas vidusskolā? Vēstures skolotājas Liene un Ludmila izveidoja stendu un hronoloģiskus pārskatus par 1991.gada janvāra notikumiem Lietuvā un Latvijā, klases stundās tika pārrunāts par Barikāžu laiku. Dagdas vidusskolas teritorijā tika iekurts ugunskurs, kas atgādināja par šo laiku. Ir izaugusi jauna paaudze, kas par šiem trauksmainajiem notikumiem 1991. gada janvārī uzzina tikai no savu vecāku, vecvecāku vai skolotāju stāstītā. Tāpēc ir ļoti būtiski ar jauniešiem par to runāt.
Informāciju apkopoja Aivars Eisaks, 10.b klase